Girişiminizi kurduktan sonra, sıra onu başarılı bir şekilde büyütmeye geliyor. Ancak gerek bütçe sorunları gerekse hedef kitlenizin girişiminizi tanıyarak ona güvenmesi gibi süreçlerden geçmeniz gerekmesi, büyümenin de zamana yayılmasına neden olabiliyor. Girişiminizin sağlıklı bir şekilde büyüyebilmesi için her ne kadar zamana ihtiyacınız olsa da izleyebileceğiniz bazı admlar, bu süreci daha hızlı ilerletmenize yardımcı olabilir.

Müşterilerinizi Ciddiye Alın

Potansiyel müşterileriniz her geçen gün daha bilgili tüketiciler haline geliyorlar. Sizden beklentileri yüksek ve eğer sizin işletmeniz bu beklentileri karşılayamıyorsa, karşılayabilecek başka bir işletmeye yönelecekler. Bu da demek oluyor ki onların geri bildirimlerini ciddiye almalısınız. Müşteri tabanınızla sahici bir bağ kurmak, onların şirketinizin hikayesine katılmalarına izin vermek anlamına gelir.

Müşterileriniz için her zaman daha iyisini yapmaya çabalayın. Onlara fikirlerinin önemli olduğunu gösterin. Ürünleriniz, hizmetleriniz veya müşteri deneyiminiz hakkında neyi sevip sevmediklerini anlayın.

Dijital Pazarlama Stratejinizi Sürekli Olarak Geliştirin

Nerede en iyi performansı gösterdiğinizi ve bunun nedenini tespit edin. Aynı zamanda diğer stratejilerin neden etkili olmadığını da saptamaya çalışın. Online dünyadaki değişim hızında hedefine ulaşmayan stratejiler üzerinde vakit kaybetmek zorunda değilsiniz.

Sizin verilerinizin dışında, dijital pazarlamadaki en iyi uygulamalar da hızlı bir şekilde değişiyor. Değişikliklerin başarmaya çalıştığınız şeyi nasıl etkilediğini takip edin. Rakipleriniz ve piyasadaki önemli kişileri takip edin, kendi stratejinizi onlarınkiyle karşılaştırın.

Ekip Gelişimine Öncelik Verin

Ekibiniz iletişim kurma konusunda iyi değilse veya yaptıkları işten memnun değilse büyüme stratejilerinizden sonuç alma olasılığınız azdır. Ekibiniz fırsatlardan zamanında en iyi şekilde yararlanma konusunda isteğe ve işbirlikçi bir tutuma sahip olmayacaktır. Bu sebeple birlikte iyi çalışan ve şirketinizin misyonuna yatırım yapan bir ekip geliştirmeye zaman ve kaynak ayırmanız önemlidir.

Ekip üyelerinizin kendilerine değer verildiğini ve işletmenizin başarısındaki etkilerini bilmelerini sağlayın.

Sanal Asistanla İş Akışınızı Düzene Koyun

Bir sanal asistana yetki vererek işletmenizi olabildiğince verimli hale getirin. Bir işletme sahibi olarak zaman kaybettiren tüm aktivitelerinizi düşünün. Sanal bir asistanın yardımıyla işletme sahipleri büyük resme daha iyi odaklanabilirler.

Bunun yanında sanal asistanınız size iş akışınızı yenilemekte yardımcı olacaktır. Böylelikle işletmeniz daha verimli hale gelecektir.

Farklılaşmak için Yenilenin

İşletmeniz sabit stratejilerle sürdürülebilir bir büyüme sağlayamayacaktır. Yani, şansınızı denemeli ve yeni bir şeyler denemelisiniz.

Günlük işlere odaklanıp pasif bir biçimde işletmenizin ilerlemesini izlemek yerine bu yolculukta amaç edinmiş bir yaklaşım izleyin. İşletmenizi, gelecekte en iyi fırsat olarak gördüğünüz yöne çevirin.

Kaynak: https://startupnation.com/grow-your-business/5-top-tips-to-galvanize-small-business-growth/

Görsel Kaynak: https://www.shutterstock.com/tr/

 

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close