Elon Musk, tarihin en büyük hisse alım operasyonlarından birini açıkladığında bu haber herkeste bir ‘şok’ etkisi yaratmıştı. Zira dünya çapında tanınmış bir girişimin ani bir kararla borsadan çekilmesinin yanında, bu operasyonun maliyet tahminleri de dikkat çekiciydi. Fakat Elon Musk ilk andan itibaren gerekli paranın hazır olduğunu söylüyordu. Şimdi bu paranın Suudi Arabistan’ın varlık fonu olduğu ortaya çıktı.

Genellikle girişimlerin halka arz süreçleriyle ilgili haberleri görürüz. Girişimler yeni yatırımcılara riski paylaşmak, ilk yatırımcılarına kar etme fırsatı tanımak ve elbette gelir elde etmek için halka arz edilir. Dolayısıyla Tesla gibi çok uzun zamandır borsada olan, arkasında güçlü yatırımcılar ve Elon Musk gibi bir figür olan bir şirketin borsadan çekilme açıklaması yapması pek sık görebileceğiniz bir durum değil.

Bu açıklama o kadar ani ve beklenmedik oldu ki Elon Musk’ın tweet’i sonrası piyasaya kurumları bu konu hakkında soruşturma bile açtı. Henüz bu konuyla ilgili resmi bir gelişme olmasa da Elon Musk niyetinin ciddi olduğunu ortaya koyuyor. Şirket içerisinde çalışanları bu konuda bilgilendiren Musk, bu sabah da bir blog yazısıyla konuya dair yeni detaylar paylaştı.

Elon Musk, attığı tweet ile hisseleri 420 dolardan geri almayı planladığını duyurmuştu. Bu yüksek rakam ortaya ciddi bir maliyet çıkarıyor. Musk ise şimdiden bu konuda finansmanın hazır olduğunu söylemişti. 70 milyar doları bulacağı söylenen rakamın nereden geldiği de bugün netleşti: Suudi Arabistan.

Aslında bu açıklamanın Suudi Arabistan’ın Tesla’nın hisselerinin bir miktarını almasıyla ilişkili. Suudi Arabistan Varlık Fonu ve Elon Musk aslında 2017 yılında da bir araya gelmiş ve Tesla’nın borsadan çekilmesi üzerine konuşmuşlar. Fakat o dönem bu konuşmalar gizli tutulmuş. Suudilerin bu yıl yeniden Tesla’ya ilgi gösterip hisse satın almasıyla birlikte Elon Musk planları tekrar gündeme taşımış. Görünüşe göre Suudiler de bu fonu sağlamak konusunda istekli davranmış.

Tesla’nın Suudi Arabistan Varlık Fonu’ndan 70 milyar dolar civarında bir nakit alması gerekecek. Buna ABD hükümetinin nasıl yaklaşacağı da şimdilik merak konusu. Suudi Arabistan’ın Tesla içerisindeki rolünün de ne olacağı şimdilik bilinmiyor. Elon Musk ayrıca bazı yatırımcıların özel Tesla şirketinde hissedar olarak kalmasına müsade edebileceği söyleniyor.

Görünüşe göre Elon Musk yine farklı bir hamleyle gündemi meşgul etmeye devam edecek.

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close