Elon Musk bir süredir gündemi meşgul eden Tesla’yı borsadan çekme kararından vazgeçtiğini duyurdu. Görünüşe göre evrak işleri ünlü CEO’nun gözünü biraz korkutmuş. 

Elon Musk hisse başına 420 dolardan hisseleri geri alarak şirketi borsadan çekme kararını açıkladığında bu ciddi bir haber akışı yaratmıştı. Pek de sık rastlayamayacağımız bu hamle birçok teknoloji ve ekonomi yayında derin bir şekilde tartışıldı. Elbette bu tartışmalar borsada da dikkatleri çekti. Tesla’nın hisseleri bir aşağı bir yukarı oynamaya başlayınca şirket hakkında bir soruşturma da açıldı. Bu esnada Elon Musk, 420 dolarlık hisse geri alış fiyatı sebebiyle oluşacak maliyeti nasıl karşılayacağını da açıkladı. Deneyimli CEO, Suudi Arabistan’dan sağlayacağı fon ile 50 ila 70 milyar dolar arasında olması beklenen geri alımı karşılayacağını duyurdu.

Tarihin en büyük geri alımı olması beklenen bu olay 20 gün konuşulduktan sonra Elon Musk yeniden sahneye çıktı ve nihai kararını açıkladı: kararından vazgeçmek.

Hem resmi şirket blogundan hem de her zaman yaptığı gibi kendi twitter hesabından bir duyuru yapan Musk, Tesla’nın borsadan çekilme sürecinden kesin olarak vazgeçildiğini açıkladı.

Açıklamada dikkat çekici olan nokta bu kararın büyük oranda ‘evrak işi’ yüzünden alınmış olması. Elon Musk, şirketin daha rahat yönetilebilmesi adına borsadan çekilmeyi düşündüğünü, fakat bu sürecin beklenenden daha uzun ve stresli olacağını gördüğü için enerjisini mevcut duruma yöneltmeye karar verdiğini belirtti.

Elon Musk ayrıca hissedarların mevcut yapıdan memnun olmasının ve borsada değer kazanma hedefinin de bu kararda etkili olduğunu belirtti.

Karar sonrası Tesla’nın hisseleri %2 seviyesine yükselmiş olsa da halen 322 dolar seviyesinde işlem görüyor. Dolayısıyla açıklama öncesi seviyelerin halen uzağında işlem görüyor. Fakat Elon Musk’ın açıklamaları sonrası artık Tesla’nın hedef açıklama konusunda daha tedbirli olacağını öngörebiliriz. Zira Model 3’ün üretim sürecinde olduğu gibi geciken hedefler şirketin yatırımcılar karşısında hırpalanmasına sebep olmuştu.

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close