Ford, 100 milyon dolar karşılığında elektrikli scooter girişimi Spin’i satın aldı. Satın alma işlemi tamamlandıktan sonra Ford’un iki yıllık şirkete 200 milyon dolar daha yatırım yapacağı bildirildi.

2016 yılında San Francisco’da kurulan Spin, bisiklet paylaşımı ile pazara giriş yaptı. Şirket kısa süre sonra elektrikli scooter pazarına yöneldi.

Spin kendi web sitesinde elektrikli scooter’larını şimdiye kadar 1 milyondan fazla kişinin kullandığını belirtiyor. Girişim şimdilik ABD’de 9 şehirde ve 5 üniversite kampüsünde hizmet veriyor.

Şirket Ford bünyesine katıldıktan sonra kullanım alanını genişletmeyi ve ülke sınırlarına da çıkmayı hedefliyor. E-scooter sadece ABD’de değil, pek çok Avrupa ülkesi ile Hindistan, Çin ve Japonya olmak üzere Asya ülkesinde de yaygın ve büyük bir potansiyele sahip.

Ford’un Spin’i satıl alması, şirketin e-scooter pazarıyla ilk iştiraki değil. Şirket henüz geçtiğimiz ay Purdue Üniversitesi’nde “Jelly” adı altında bir scooter kiralama testine başladı. Ford ayrıca, 2016 yılında shuttle hizmeti sunan Chariot’ı satın almış ve yeni mobilite çözümlerine hız kazandırmıştı.

Bu satın almayla birlike Ford, “micro-mobility” pazarına giren ilk otomobil üreticilerinden biri oldu. Şirketin önünde artık uzun süredir bu pazarda hizmet veren ve pazar payının büyük paylarına sahip Bird ve Lime gibi yepyeni rakipleri var.

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close