Bir girişim kurmanın ilk kuralı, iyi bir fikir bulmaktan geçiyor. Ancak bu, her fikrin peşinden gitmeye değer olduğu anlamına gelmiyor. Yatırımcılar, cazip bir getiri sağlayabilecek ve ölçeklenebilecek fikirlere yatırım yapmayı tercih ediyor.

Bu nedenle bulunan fikrin; gerçek bir sorunu çözen, türünün ilk örneği olması ya da benzer çözümlerden bir fark yaratarak öne çıkması gerekiyor.

Her girişimci adayının, yatırım arayışına girmeden önce, fikirlerinin gerçekten ilgi çekici olup olmadığını anlamak için kendisine sorması gereken bazı sorular bulunuyor.

Fiyatı Makul mü?

Bir ürünün ilk olarak alıcının bütçesine uygun olması gerekiyor. Eğer ürün, rakiplerinkinden daha pahalıysa o zaman bu fiyatı haklı gösteren özellik ve yeniliklere sahip olması önem taşıyor.

Bu nedenle her girişimcinin, başarılı olmak için; fiyatlandırma hedeflerini, tüketicilerin ne ödemeye hazır olduğunu ve rakiplerin nasıl bir ücretlendirme sistemi olduğunu öğrenip anlaması gerekiyor.

Benzer Bir Ürün Var mı?

Pek çok girişimci, ilk aşamada, bulduğu fikrin benzersiz olduğu önyargısına kapılıyor. Ancak yatırım arayışına girmeden önce, ürünün gerçekten sektöründe ilk olduğundan emin olunması, eğer ürün bir ilk değilse o halde rakiplerinden ne şekilde öne çıktığının belirlenmesi gerekiyor.

Girişimcilerin, benzersiz bir ürün sunmakla yetinmeyip sundukları çözümü bir sonraki aşamaya nasıl taşıyacaklarını da düşünmeleri önem taşıyor. Bir ürün, rakiplerinden farklılaştığı oranda, pazarlamada avantaj sağlıyor.

Pazar Büyüklüğü Nedir?

Yatırımcıların geneli, büyümeye ve istikrara değer veriyor. Bu nedenle girişimcilerin, bulundukları sektörde pazarın ne kadar büyük olduğunu bilmeleri gerekiyor. Bir teknoloji girişiminin ilk olarak genişleme potansiyeline sahip olduğunu kanıtlaması ve bunu yapmak için yeterli pazar büyüklüğünün var olduğunu göstermesi gerekiyor.

Rakiplere Yetişmek Ne Kadar Sürer?

Piyasaya yeni sürülen bir ürün, var olan bir sorunu ne kadar iyi şekilde çözüyor ve rakiplerine göre ne kadar fark yaratıyor olursa olsun; piyasada halihazırda var olan ve bilinen markalara ulaşması, tüketici tarafından keşfedilip sevilmesi için belli bir zamana ihtiyaç duyuyor.

Bu nedenle girişimcilerin, rakipleriyle aralarındaki farkı ne kadar sürede kapatabileceklerine dair bir zaman öngörüsünde bulunmaları ve buna potansiyel yatırımcılarını ikna edecek kanıtlara sahip olmaları gerekiyor.

 

Kaynaklar:

https://startupnation.com/start-your-business/business-idea-investor-worthy/

https://medium.com/@wearehyper/how-do-i-know-if-my-idea-is-worth-investing-in-6d85294f7619

 

Yazar Hakkında

Paylaşım
Close