Dünya hafta sonu güzel havanın keyfini çıkarırken, WannaCry isimli yeni bir zararlı yazılım 150 ülkeden 200 binden fazla bilgisayara yayıldı.

Avrupa Polis Ofisi’ni (Europol) alarma geçiren WannaCry’ın hafta içerisinde daha fazla bilgisayara yayılması bekleniyor.

Bir fidye yazılımı olan WannaCry şirketleri hedef alıyor. Bulaştığı bilgisayarlardaki dosyaları şifreleyen virüs, yazılımcısına Bitcoin ile 300 dolar değerinde fidye ödenmediği takdirde bu dosyaları erişilemez kılıyor.

Yayılma hızı diğer fidye yazılımlarına göre olağanüstü olan WannaCry, Europol Direktörü Rob Wainwright tarafından “eşi benzeri görülmemiş bir saldırı” olarak tanımlandı. Saldırıdan en fazla etkilenen ülkeler ise Rusya ve İngiltere olarak öne çıkıyor.

Yüz binlerce bilgisayarı etkileyen WannaCry’ı yaratan korsanlara fidye ödeyen insanların sayısının ise dikkat çekici derecede az olduğu belirtiliyor.

Microsoft, WannaCry’a karşı üç yıldır güncelleme desteği vermediği Windows XP için bir güvenlik yaması yayımladı.

WannaCry, Bitcoin’in karanlık amaçlarla kullanımına dair tartışmaları yeniden alevlendireceğe benziyor.

BTK Uyardı

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Ömer Fatih Sayan, WannaCry hakkında Twitter üzerinden açıklama yaptı:

“Ülkemizin siber güvenlik merkezi USOM tedbir operasyonlarına devam etmektedir. Dünyaya yayılan WarCry zararlı yazılımından korunmak için Windows sistemlerini ve güvenlik yazılımlarınızı güncelleyin, sistemlerinizi taratmayı ihmal etmeyin.”

WarCry’ın etkilediği ülkeler arasında İngiltere ve Rusya’nın yanı sıra, Türkiye, Çin, İspanya ve İtalya da yer alıyor.

WannaCry’ı Kim Geliştirdi?

İngiltere ve İskoçya Ulusal Sağlık Sistemi’ni de (NHS) çökerten WannaCry’ın kökenlerine dair ciddi iddialar söz konusu.

Rusya merkezli ünlü siber güvenlik şirketi Kaspersky, zararlı yazılımın Shadow Brokers isimli bir siber korsan grubu tarafından nisan ayında dolaşıma sokulduğunu belirtiyor.

Shadow Brokers ise bu yazılımın ABD Ulusal Güvenlik Ajansı’na (NSA) ait olduğunu iddia ediyor.

Reuters’a konuşan siber güvenlik şirketi CrowdStrike’tan Adam Meyers, bunun kendi kendine yayılabilen ilk fidye yazılımı olduğunu belirterek, “Bir kere içeri girdikten sonra şebeke içerisinde hızla ilerliyor. Şu anda bunu durdurmanın bir yolu yok” dedi.

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close