Bir girişimin nasıl çalışması gerektiğine dair verilebilecek tüm önerileri iki kelimeye sadeleştirebiliriz; odaklanma ve yoğunlaşma.

Başarılı girişimciler ürün ve büyümeye odaklanırlar. Her şeyi yapmayı yapmaya çalışmazlar ve aslına bakarsanız ana odakları dışında kalan fırsatlara bile hayır derler. Kendi girişimini başlatan insanlar genellikle yeni şeyler yapmayı seven kişiler olduklarından, kimi fırsatlara hayır diyebilmek büyük bir irade ve disiplin istiyor.

İlk kural şüphesiz, elinizdeki işi olabilecek en iyi şekilde tamamlamadan bir sonrakine başlamamanız. Günümüzde milyarlarca dolar değerlemeye sahip olan unicorn’lardan hiçbiri işe birden fazla şey yaparak başlamadılar. Aksine tek bir şey üzerinde dur durak bilmeden çalıştılar.

Sandığınızdan daha az işi hakkıyla yapabilirsiniz

Sandığınızdan daha az işi hakkıyla yapabilirsiniz. Birçok yanlış şeyi aynı anda yapmaya çalışmak, girişimleri başarısızlığa uğratan yaygın sebepler arasındadır. Önceliklendirme yapmak zordur fakat girişiminizin başarısında kritik rol oynar. Aynı derecede öneme sahip olan bir diğer konu da girişiminizin öncelikleriyle birlikte kendi stratejik önceliklerinizi de belirlemeniz. Bir lider ve ekip üyesi olarak girişiminize olabilecek en büyük katkıyı sağlamayı hedeflemelisiniz.

Başarılı kurucular çok sık büyük projeler gerçekleştirmezken, ellerindeki işe yoğunlaşma konusunda iyi iş çıkarırlar. İşleri olabilecek en kısa sürede hallederler. Bu onların kararlı olduklarını gösterir ki girişim yönetirken bu özelliğe uygulamaya koymak zordur çünkü bir işi yapmanın birden fazla yolu vardır ve kendi girişiminizi kurduğunuz andan itibaren sık sık kötü öneriler duymaya başlarsınız. İyi girişimciler tüm önerileri dinler ve fakat son kararı kendileri verir.

Tüm bunlar elinizi attığın her şeyi büyük bir kararlılık ve odak ile yapmanız gerektiğini anlamına gelmiyor. Kaldı ki bu zaten imkansız. Hedefleriniz ile örtüşen doğru şeyleri seçip, onlara odaklanmalısınız. Paul Buchheit’in de dediği gibi, yüzde 10 eforla yüzde 90 değeri almanın yollarını bulun. Müşteriler ne kadar sıkı çalıştığınızı umursamazlar, görmek istedikleri doğru şeyleri yapıp yapmadığınızdır.

Müşteriler ne kadar sıkı çalıştığınızı umursamazlar

Şüphesiz ki hem ürün kalitesine odaklanmak hem de hızlı hareket etmek kolay değil. Fakat kimse size girişimcilikte başarının kolay olduğunu söylememişti. Girişimin esnekliği ve hızı başarısına doğrudan etki eder. Belli bir tempo tutturup, olabildiğince şeyi en iyi şekilde yapmalısınız.

Hepimizin insan olarak birbirimizden farklı ve özeliz fakat bu girişiminizi diğer girişimlerden farklı kılmıyor. Odağınızı korumalı ve hızlı hareket etmelisiniz. Roket ve nükleer reaktör inşa eden firmalar bunu başarabiliyor, anlayacağınız mümkün olan bir şeyden bahsediyoruz. Diğerlerinden farklı olduğunu ve hızlı hareket etmek zorunda olmadığını düşünen girişimler için tünelin ucu pek de aydınlık görünmüyor.

İşe yarayan bir şey bulduğunuzda onu yapmaya devam edin. Dikkatiniz dağılmasın ve başka şeyler yapmaya çalışmayın. Ayağınızı gazdan çekmeyin.

Erken başarının kimi girişimciler üzerinde kötü bir etkisi oluyor. Unutmayın, size başarıyı erkenden getiren şey networking etkinliklerine katılmak veya panellerde yaptığınız konuşmalar değildi. Erken dönemde başarıyı yakalayan girişimcilerin önüne iki yol ayrımı çıkar; ya işe yaradığını gördükleri şeyi yapmaya devam ederler ya da “kişisel markaları” hakkında düşünmek için daha fazla zaman harcamaya başlarlar.

İşler odaklanma ve kişisel bağlantılar ile halledilir

Konferansları ve basını reddetmek kolay değildir. Özellikle de sizin alanınızdaki diğer girişimciler ilgiyi üzerlerinde topladıklarında daha da zorlaşır. Fakat bunun uzun sürmeyeceğine emin olabilirsiniz. Basın çok geçmeden gerçek kazanının kimin olduğunu fark edecektir. İşte o zaman istediğiniz kadar ilgiyi üzerinize çekeceksiniz.

Odak ve yoğunlaşma bu maratonu size kazandırabilir. Bir keresinde Charlie Rose’un da söylediği gibi, işler odaklanma ve kişisel bağlantılar ile halledilir.


Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Close