Dünyanın en popüler sanal para birimi Bitcoin’in mucidinin kim olduğu ortaya çıkarılmışa benziyor. Wired ve Gizmodo tarafından yürütülen soruşturmadan elde edilen veriler, çevrimiçi dünyada Satoshi Nakamoto adıyla tanınan mucidin, aslında 44 yaşında Avustralyalı bir iş adamı olan Craig Steven Wright olduğunu gösteriyor.

Wired, 8 Aralık’ta yayınladığı “Bitcoin’in yaratıcısı Satoshi Nakamoto büyük olasılıkla bu tanınmamış Avustralyalı dahi” haberinde, Wright’ın Nakamoto olduğuna dair ciddi kanıtlar sunuyor. Gizmodo da hemen takip eden haberinde, onlarca yeni kanıtı masaya getiriyor. Her iki haber de, temkini elden bırakmamak için iki olasılığın varlığından bahsediyor: “Craig Steven Wright ya Bitcoin’in mucidi ya da Nakamoto’yu muazzam şekilde taklit eden iyi bir oyuncu.”

Bitcoin mucidi Craig Steven Wright

Nasıl bulundu?

Wired, kasım ayından başlayarak anonim kaynaklardan Wright hakkında bilgiler almaya başladıklarıın belirtiyor. Gwen Branwen kod adlı kişinin Wired’a gönderdiği bilgiler, Bitcoin’in kuruluşundan öncesine, yani 2008 yılına kadar dayanıyor. Bu bilgiler arasında, Wright’ın sildiği blog paylaşımları, Nakamoto takma ismini alması, Bitcoin’in beta sürümünden çıkarak 2009’da faaliyete geçmesine kadar birçok olayın perde arkası yatıyor. Branwen’in sunduğu veriler, Wright’ın Bitcoin’i hayatını kaybeden yakın arkadaşı David Kleiman ile birlikte icat ettiğini gösteriyor.

Eski bir adli bilişim uzmanı olan David Kleiman’ın 2013 yılında hayatını kaybetmesi üzerine, kasasında 1,1 milyon Bitcoin (yaklaşık 500 milyon dolar) bulunan ‘Tulip Trust’ kod adlı vakıf fonunun kontrolü Wright’a geçiyor. Bitcoin Blockchain’de görülen fakat yalnızca Nakamoto’nun sahip olabileceği Bitcoin miktarı ise yine 1,1 milyon.

wrightbitcoinpost-inline3

Wired, Wright’ın blogu, kamuya açık kayıtlarının, e-posta yazışmalarının ve Twitter hesabının, onu diğer tüm Staoshi Nakamoto adaylarının önüne geçirmeye yettiğini söylüyor. Dergi Wright ile doğrudan iletişim kurmak istediğinde yanıtsız kalırken, kriptolu mesajlarla gönderdikleri buluşma teklifleri ise Tessier-Ashpool adlı bir hesaptan red cevabı alıyor.

Gizmodo ise Wright’ın eski eşine ulaşarak yeni bir kanıt yakalıyor. Kadına göre, Wright çok uzun zamandır eski arkadaşı Dave Kleiman ile Bitcoin üzerinde çalışıyor.

Tüm kanıtlar onu gösteriyor

Newsweek’in Stoshi Nakamoto’ya dair haber çalışması büyük bir fiyaskoya imza attığından, hem Wired hem de Gizmodo konuya olabildiğince temkinli yaklaşıyor. Yani bir yanılma payının varlığı asla reddedilmiyor. Fakat Wright’ın Gizmodo’ya yayınlanan tüm belgelerin gerçek olduğunu doğrulaması iddiaları güçlendiriyor. Eski eşinin açıklamaları, Kleiman’ın geride bıraktığı fonun kasasındaki 1,1 milyonluk Bitcoin’in yalnızca Satoshi için kullanılabilir olması ve tabii ki Dave ile yazışmaları (aşağıda) gözardı edilemeyecek cinsten bulgular.

gizmodo-bitcoin

Wired ve Gizmodo’nun haberinden birkaç saat sonra Avustralya polisi Wright’ın eşiyle birlikte yaşadığı eve baskın düzenledi. Reuters’ın aktardığına göre onlarca polis memurunun katıldığı operasyonda, evin bir süredir boş olduğu anlaşıldı. Ev sahibi, Wright çiftinin kira kontratlarının 22 Aralık’ta biteceğini ve Birleşik Krallık’a taşınmayı planladıklarını söyledi. Komşuları ise Wright’ı soğuk ve iletişimsiz biri olarak tanımladı.

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close