Yeni bir iş kurmak, her ne kadar heyecanlı bir süreç olsa da girişimcilerin karşısına zaman zaman çeşitli zorluklar çıkabiliyor. Ancak bazı temel becerileri kazanarak karşınıza çıkan bu zorlukların üstesinden çok daha kolay gelebilirsiniz.

Finansal okuryazarlık

İşinizi kurduğunuzda bir noktada finansal büyüme yaşamanız gerekecektir. Bunun için bir finans planlamacısının becerilerine sahip olmanız gerekmez, ancak finans ve finansal yönetim konusunda iyi bir çalışma bilgisine sahip olmanız işinize yarayabilir.

Etkili pazarlama becerileri

Ne tür bir iş kurmak isterseniz isteyin, müşteri kazanmak ve işinizi büyütmek için başarılı bir pazarlamacı olmalısınız. Müşteri tabanınızı büyütmenin yanı sıra çalışanları işe almak ve ekibinizi büyütmek için de pazarlama becerilerine ihtiyacınız var. Doğru pazarlama tekniklerini kullandığınızda ürün ya da hizmetlerinizin hedef kitlenin ilgisini çekmesi daha kolay olacaktır.

Teknolojiye yatkınlık

Kendi işinizi kurmak ve başarılı bir şekilde büyütmek için yeni teknolojileri takip etmeniz önem taşıyor.

İşinizde teknolojinin gücünü kullanabildiğinizde, pek çok alan daha kolay hale gelir. Örneğin, bir finansal yazılımı nasıl kullanacağınızı bildiğinizde; bordro yapmak, gelir takibi gibi işleri kolayca kendiniz yürütebilirsiniz.

Güçlü iletişim becerileri

Bir iş kurduğunuzda müşteriden çalışanlara kadar pek çok kişiyle iletişim kurmanız gerekeceğinden iletişim becerilerinizin güçlü olması önem taşıyor. İletişim yeteneğiniz ne kadar güçlü olursa çalışanlarınızı ve müşterilerinizi elde tutma olasılığınız da artacaktır.

Stres yönetimi becerileri

Personelin işten çıkarılması veya fiyatların yükseltilmesi gibi işlerin yolunda gitmediği bazı zamanlar olacaktır. Tam da böyle zamanlarda stresle başa çıkma beceriniz size yardımcı olacaktır.

Güçlü zaman yönetimi

Hangi sektörde olursanız olun, yeni bir iş kurmak asla bitmeyen bir yapılacaklar listesiyle birlikte gelir.  Bazen her şeyi halletmek için bir süper kahraman olmanız gerekiyormuş gibi hissedebilirsiniz ama aslında tek ihtiyacınız olan vaktinizi iyi yönetme becerisi.

Sonuç olarak yeni bir iş kurmak en başta ne kadar zor görünse de bu becerilere hakim olduğunuz sürece başarı da sizin yanınızda olacaktır.

Kaynak: https://startupnation.com/start-your-business/essential-skills-start-run-business/

Görsel Kaynak: https://www.shutterstock.com/tr

 

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Close