1836 yılından beri patent başvurularını değerlendirip numaralandıran ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi, geçtiğimiz günlerde 10 milyonuncu patentini verdiğini ilan etti.

ABD’nin ilk başkanı olan George Washington 1790 yılında ABD’nin ilk patent yasasını onayladı. Böylelikle de Amerika’da mucitler kendi icatlarının patentini almaya başlamış oldu. 1836 yılına kadar bu şekilde ilerleyen sistem o yıl içinde çıkan bir yangın sonucu değiştirildi. John Ruggles tarafından hazırlanan yeni patent yasasıyla o zamana kadar verilen patent sayıları sıfırlandı. 1 numaralı patent 1836 yılından itibaren verilmeye başladı.

O yıldan bu yana milyonlarca patent başvurusu alan ABD Patent ve Marka Ofisi, geçtiğimiz günlerde ülkedeki 10 milyonuncu patenti verdiğini açıkladı. 10 milyonuncu patent Joseph Marron ve Raytheon’a lazerlerin menzil ve hızını belirlemek için kullanılan LADAR uygulaması için verildi. Ayrıca 10 milyonuncu patent özelinde bir web sitesi de açıldı. Sitede ABD patent tarihindeki ilginç ürün ve sistemler yer alıyor.

ABD patent tarihiyle ilgili pek çok ilginç nokta bulunuyor. Bunlardan biri de yıllara göre verilmiş olan patent sayısı. Verilere göre ABD 10 milyon patentin yarısını 1836-1991 yılları arasında verdi. 1991’den günümüze kadar da bunu yarısı kadar yani 5 milyon patent verdi. Kısacası numaralandırma işleminin başladığı tarihten itibaren geçen 155 yılda 5 milyon patent dağıtan ABD, 91 sonrasındaki 27 yıllık dönemde de 5 milyon patent vermiş. Bu sayısal farklılığın asıl sebebinin yapılan hukuki düzenlemeler olduğu söyleniyor.

1982 yılında ABD Kongresi patent ve diğer ticari davalar için “The Federal Circuit” adında bir üst mahkeme kurdu. Bu mahkemenin patent dostu tavırlarının patent başvurularının artmasına yol açtığı düşünülüyor.

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close