Küresel B2B e-ticaret pazarının değeri 12 trilyon dolar ve bu miktarın, 2021 sonuna gelindiğinde %17 artmış olması bekleniyor. Bugün B2B pazarlamacılarının %90’ından fazlası; potansiyel müşterilere ulaşmak, onları beslemek ve dönüştürmek için içerik pazarlamasını kullanıyor.

Bu nedenle içerik pazarlaması, B2B e-ticaret segmentinde büyüyen şirketler için popüler ve uygun maliyetli pazarlama stratejilerinden biri olmayı sürdürüyor.  İçerik pazarlaması sadece bir markanın görünürlüğünü artırmakla kalmıyor, aynı zamanda potansiyel müşterileri de harekete geçmeleri için ikna ediyor. Eğer siz de B2B E-ticaret alanında hizmet veriyorsanız, iletişim stratejilerinize içerik pazarlamasını da eklemek için hala geç değil.

Video İçerik Pazarlamasına Yatırım Yapın

Günümüzde video içerikler, pazarlama aracı olarak sıklıkla kullanılıyor. Pek çok kişi metin okumaya kıyasla video izlemeyi tercih ediyor. Video içerikler gittikçe büyüyen bir trend ve içerik pazarlamacılarının da bunu göz ardı etmemesi gerekiyor.

Video içerik oluştururken her videonun bir hikayesi olması gerekiyor. Bu nedenle işe hedef kitlenizin ihtiyaçlarını belirleyerek başlayın ve hikâyenizin karakterlerini bu yönde seçin. Videonuzun marka değerlerinizi yansıtmasına da dikkat edin.

Video içerikleriniz aşağıdaki konuları kapsayabilir:

 • Ürünlerinizin nasıl kullanılacağını anlatan içerikler
 • Sektörünün gelişimini değerlendirdiğiniz içerikler
 • Sektörünüzün trendlerini ele alan konular
 • Ürününüzü kullanan müşterilerinizin değerlendirme videoları
 • Ürününüzü rakiplerinden ayrıştıran özelliklerini anlattığınız içerikler

Ve benzer birçok içerik ile potansiyel müşterinizin dikkatini çekebilirsiniz.

Soru Anahtar Kelimelerinizi Optimize Edin

Soru anahtar kelimeleri (SEO); potansiyel müşterilerinizi bilgilendireceği gibi, sizin alıcıların gözünde güvenilir bir marka olarak görülmenizi sağladığı için içeriğinizi optimize etmenin mükemmel yollarından biridir.

SEMrush, Ubersuggest ve Answer The Public gibi araçları kullanarak ilgili soru anahtar kelimelerini bulabilirsiniz. B2B şirketlerin soru anahtar kelimeleri optimize etmek için izleyebileceği bazı yolları ise şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Müşterilerin en sık sorulan sorularına cevap veren SSS sayfaları oluşturun
 • İçerik oluştururken bir soru-cevap modeli izleyin
 • İçeriğinizi hazırlamak için ilgili soru şemasını kullanın
 • İçeriğinizin okunabilirliğini iyileştirin
 • Özgün, bilgilendirici ve kapsamlı içerikler sunun
 • İlgili ürün bilgilerini doğrudan arama sonuçlarında görüntülemek için uygun ürün işaretlemeleri ekleyin

Yaratacağınız Özgün İçerikler ile Görünürlük Sağlayın

İçerik pazarlaması, web sitenizin organik görünürlüğünü iyileştirmeye yardımcı olarak daha fazla trafik ve dönüşüm sağlar.

Özgün ve etkili bir içerik hazırladığınızda, bu içeriklere basında da yer almasını sağlayabilirsiniz. Gazetecilerin köşelerinde sizin içeriklerinize ve haberlerinize yer vermesi içeriklerinize referans olmalarını sağlayabilir.

Yeniden Pazarlamaya (Remarketing) Odaklanın

Yeniden pazarlama (remarketing), web sitenizi daha önce ziyaret etmiş potansiyel müşterileri hedefleyen bir içerik stratejisidir. Yeniden hedefleme ile ilerleyeceğiniz bu strateji şu alanlarda size yardımcı olur:

 • Daha fazla tekrar eden ziyaretçi oluşmasını destekler.
 • Potansiyel müşterilerinizin alıcıya dönüşmesine yardım eder.
 • Potansiyel müşterilerin web sitenizi ziyaretini artırır.

Yeniden pazarlama iletişimi için kullanıcının satın alma kararını etkileyecek yeni bir içerik gönderimi yapılır. Bu içerik; bir e-posta, bir PPC reklamı veya sponsorlu bir sosyal medya gönderisi şeklinde olabilir. Yeniden pazarlama için hem video hem de metinsel içerik kullanılabilir.

Influencerlar ile İş Birliği Yapın

Bir influencer’dan gelen tavsiye, işletmenize olan kullanıcı güvenini artıran kulaktan kulağa pazarlamadır. Fakat buradaki anahtar nokta, hedef kitleniz üzerinde güçlü bir etkiye sahip olacak doğru kişileri seçebilmektir.

Marka elçisi olarak belirleyeceğiniz bir influencer ile iş birliğinin ardından yapılması gereken en önemli çalışma ise içerik performanslarının ölçümlenmesidir. İşletmenizin tanıtımı için yaptığınız bu iş birliğinin sizin için getirisini ölçmeye özen gösterin.

 

 

Kaynak: https://www.unilogcorp.com/blog/13-effective-b2b-marketing-strategies-for-ecommerce/

https://www.visiture.com/blog/15-b2b-ecommerce-marketing-strategies-to-boost-conversions/

https://oroinc.com/b2b-ecommerce/blog/b2b-ecommerce-marketing-strategies/

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close