Günümüzde pek çok kişi, bir ürün ya da hizmet satın alırken yakın çevresinden gelen tavsiyelere güveniyor. Yakın çevresinin yanı sıra çevrimiçi müşteri değerlendirmeleri de tüketici davranışlarını etkileyen faktörler arasında yer alıyor. Bu nedenle, ağızdan ağıza pazarlama konusunun bir pazarlama stratejisinin temel katmanı olduğu söylenebilir. Müşterileriniz, ürün veya hizmetinizi çevrelerine tanıtmaya istekli olduğunda, yatırım yaptığınız diğer tüm pazarlama çalışmaları da aynı oranda güçlenir.

Özellikle henüz işiniz başlangıç aşamasındaysa ve kendinizi tanıtmak için yeterli kaynağa sahip değilseniz, müşterilerinizi bu işi sizin yerinize yapmaya teşvik etmek, son derece doğru bir yol olur. Böylece, büyük bir pazarlama bütçesi harcamadan ve organik bir şekilde firmanızın tanıtılmasını sağlar ve bilinirliğini artırırsınız.

  1. İlk Müşterilerinizle İlişki Kurun

Başlangıç aşamasında bir startup kurucusu olarak asıl işlerinizden biri, ürün-pazar uyumu konusunda doğru yolda ilerleyip ilerlemediğinizi anlamak için müşterilerinizle konuşmaktır. Sizi ilk keşfeden müşterilerinizle aranızda kişisel bir ilişki geliştirmeye çalışın. Çözmeye çalıştığınız bir sorun ve bulduğunuz çözüm hakkındaki görüşlerini ve kişisel deneyimlerini anlamak için onları dinleyin. Konuştuğunuz müşterilerin, geri bildirimlerine ve fikirlerine değer verildiğini hissetmeleri hem ürün veya hizmetinizi daha fazla satın almaları hem de deneyimlerini çevreleriyle paylaşma olasılıklarını artırır.

İşiniz büyüdükçe her müşteriyle tek tek ilgilenme imkanınız olmayacağı için ilk müşterilerinizle sıkı bağlar kurmak, ağızdan ağıza pazarlama stratejinizi başlatmak için en doğru adım olur.

  1. Kullanıcı Tarafından İçerik Oluşturulmasına Olanak Sunun

Kullanıcı tarafından oluşturulan içerik (user generated content) özellikle sosyal medyanın altın çağını yaşadığı bu dönemde, son derece güçlü bir taktiktir. Çünkü, insanların kişisel olarak oluşturduğu bir şeyi, çevrimiçi paylaşma olasılığı çok daha yüksektir.

Özellikle fiziksel bir ürününüz varsa, bu stratejiyi çok daha etkin kullanabilirsiniz. Örneğin ürününüzle birlikte en iyi müşteri fotoğrafları için ödüllü bir yarışma düzenleyebilirsiniz. Bu şekilde ağızdan ağıza iletişimi teşvik ederken aynı zamanda markanızın sosyal medya kanalları ve web sitenizde yer verebileceğiniz güzel içerikler de elde etmiş olursunuz.

  1. Kullanıcı Puanlarını ve İncelemelerini Teşvik Edin ve Duyarlı Olun

Tüketiciler online şekilde müşteri incelemelerine çok değer veriyor. Bu nedenle kullanıcılarınızı aktif bir şekilde inceleme bırakmaya teşvik etmeli ve özellikle girişiminizin ilk aşamalarında her biri ile birebir ilgilenmelisiniz.

Müşterilerinizin görüşlerini ciddiye aldığınızı ve eleştirileri halka açık olarak ele aldığınızı görmek, şirketinizin güvenilirlik oranını ciddi oranda yükseltir. Böylece ağızdan ağıza pazarlama noktasında önemli bir avantaj kazanmış olursunuz.

  1. Influencer ile İş Birlikleri Yapın

Hedef kitlenizle örtüşen sadık takipçilere sahip kişileri kullanmak, markanızı büyütmenin en iyi yollarından birisi… Henüz işinizin başlangıç aşamasında büyük bir promosyon bütçesine sahip olamayacağınız düşünülürse, işe mikro influencer’lar ile anlaşarak başlayabilirsiniz. Bu kişiler ile doğru bir pazarlama strateji çerçevesinde iş birliği sürdürürseniz, online ortamda marka elçileri yaratmış olursunuz.

  1. Bir Teşvik Sunun: Tavsiye Programı

Pazarlama stratejilerinde, teşvikler çok önemlidir. Bu nedenle bir tavsiye programı oluşturmak, mutlu ancak pasif müşterilerinizi aktif destekçilere dönüştürmek için iyi bir yol olabilir. Bunun en iyi örneği olarak ise şirketin henüz ilk aşamasında yaptıkları tavsiye programı çalışmasıyla %3900 büyüme elde eden Dropbox gösterilebilir.

 

Kaynak: https://www.forbes.com/sites/abdoriani/2021/08/04/5-ways-to-incentivize-word-of-mouth/?sh=402d56567eb9

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close