Otomotiv endüstrisindeki gelişmeler, hız kesmeden devam ediyor. Otomobillerin gün geçtikçe daha akıllı hale gelmeye başlaması, hepimize bir adım sonrasında ne olacağını düşündürüyor. Otomotiv teknolojilerinin hızla gelişmesinde, elbette ki bu alanda çalışan startup’ların da önemli payı bulunuyor.

Dünya genelinde, özellikle otomotiv teknolojileriyle yakından ilgilenenlerin ya da bu alanda teknoloji geliştirenlerin, 2022 yılında yakından takip etmesi gereken bazı startup’lar bulunuyor.

Minus Zero

Hindistan merkezli bir girişim olan Minus Zero, beşinci seviye otonom elektrikli araçlar geliştiriyor. Yapay zekâyı, pahalı sensör takımlarına daha az bağımlı olan uç bilgi işlemle birleştiren şirket, bu yöntemle nesne algılama ve segmentasyon için daha gelişmiş sonuçlar elde edilebildiğini ifade ediyor.

SafePoint GPS

ABD merkezli SafePoint GPS, bağlı araçlar için hırsızlık koruması geliştiriyor. Girişimin geliştirdiği akıllı telefon uygulaması, kullanıcıların GPS (Küresel Konumlandırma Sistemi) kullanarak araçlarının konumunu canlı olarak izlemesine olanak sunuyor. Uygulama 7/24 araç güvenliği ve çalıntı kurtarmanın yanı sıra düşük pil, hız, düşük yakıt gibi araç sağlığı konularında da kullanıcıyı bilgilendiriyor.

sun2wheel

Almanya merkezli sun2wheel; evlerde, apartmanlarda, küçük ve orta ölçekli işletmelerde elektrikli araç (EV) için akıllı şarj ve depolama istasyonları geliştiriyor. Girişim; fotovoltaik (PV) sistemler, pil depolama, tek ve çift yönlü şarj çözümleri ve elektrikli araç şarjını şebekeden ayırmak için bir yük yönetim sistemini bir araya getiriyor. Girişim, şarj sisteminin bakımını da kendisi üstleniyor.

OTTOSEC

OTTOSEC, otomotiv sektörü için siber güvenlik hizmeti sunuyor. Araç sahiplerinin; özellikle bağlantılı bir ekosistemde otomotiv elektronik sistemlerinin güvenliğini sağlamalarına olanak sunan İsrail merkezli girişim; telematik arızalar, yanlış yapılandırmalar ve araç hırsızlıklarını da önemli ölçüde azaltıyor.

eveho

Fransız merkezli eveho, otomotiv e-ticaret yönetimi için bir platform geliştiriyor. Ticari faaliyetleri izlemek, stokları kontrol etmek, e-ticaret web sitelerini yönetmek ve promosyon teklifleri oluşturmak üzerine çözüm sunan girişim; kullanılmış araç satıcılarının operasyonları kolaylaştırmasına ve müşteri deneyimini geliştirecek aksiyonlar almasına olanak sunuyor. Platform aynı zamanda, otomotiv dağıtımının dijitalleşmesini de daha kolay hâle getiriyor.

Geleceğin Otomobil Teknolojilerini İTÜ Çekirdek #Otomotiv Programı ile Geliştir!

Otomotiv endüstrisi ve mobilite alanında çözümler üretecek girişimciler OİB’in gücüyle İTÜ Çekirdek’in #Otomotiv Programı’nda destekleniyor. Hızla gelişen teknolojilere ayak uyduran, inovatif fikirleri hayata geçiren ve otomotiv sektörüne katkı sağlayacak girişiminle seni İTÜ Çekirdek #Otomotiv Programı’na bekliyoruz. Hemen başvur!

 

Kaynak: https://www.startus-insights.com/innovators-guide/5-top-automotive-startups-to-watch-in-2022/

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close