Dünyaca ünlü girişimcilerin başarı hikayelerini artık neredeyse hepimiz biliyoruz. Bugün bu isimlerin hayatlarını konu alan onlarca film ve kitap varken, dahası internet her an parmaklarımızın ucundayken bilmemek pek de mümkün olmuyor. Bu hikayeler pek çoğumuzu ilham ve motivasyonla dolduruyor, aklımıza gelen fikirlere dört elle sarılmamızı sağlıyor.

Peki bu isimlerin çocukluk hikayelerini, hayata nasıl ve ne koşullarda başladıklarını biliyor muyuz? Cevabı “hayır” olanlar için 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’na özel ünlü girişimcilerin çocukluk hikayelerini bir araya getirdik.

Kim bilir; belki de geçmişin çocukları, geleceğin yetişkinleri için bir ışık olur!

Steve Jobs

Çocukluğu Silikon Vadisi’nde geçen Steve Jobs, kendisiyle baş başa olmayı seven bir çocuktu. Hiçbir takım oyununa veya sporuna katılmaz, sadece yüzmeyle ilgilenirdi. Öyle ki ailesi, onun bu çekingenliğinin eğitim ve çalışma hayatını da olumsuz yönde etkileyeceğinden endişeleniyordu.

Jobs’ın yüzme haricinde bir diğer ilgi alanıysa elektronikti. 12 yaşındayken hayatında ilk kez bilgisayarla karşılaşan Steve Jobs, bilgisayarların hayatı haline geleceğini o zaman fark etmiş miydi bilinmez. Ama bildiğimiz gibi, Jobs’ın bilgisayarlara karşı ilgisi ilerleyen yıllarda da devam etti ve üniversite öğrenciyken staja başladığı Hewlett Packard Enterprise’ın kendisi için üniversiteden daha faydalı olduğunu düşünerek okulu bıraktı.

Sonrasını ise zaten hepimiz biliyoruz.

 Credit: Getty Images/Justin Sullivan

Larry Ellison

Bir dünya devi olan Oracle Yazılım Şirketi’nin kurucularından biri olan Larry Ellison’ın çocukluk yılları pek de iyi geçmedi. Henüz küçük bir bebekken zatürreye yakalanan ve ona bakacak durumu olmayan annesi tarafından teyzesine gönderilen Larry Ellison, öz babasıyla hiç tanışamadı ve hayatının son yıllarına kadar evlatlık olduğunu öğrenemedi.

Şu anda kendi uçakları, malikaneleri ve Hawaii’de bir adası bulunan Ellison, hayatın karşısına çıkardığı zorluklara rağmen pes etmeyenlerden…

Larry Ellison Çocukluk Hikayesi Artı Anlatılmamış Biyografi Gerçekleri  Oracle's Larry Ellison Continues Selling Stock | Barron's

Sheldon Adelson

ABD’li emlak patronu Sheldon Adelson’ın çocukluk yılları şu anki gibi refah içinde geçmedi. Massachusetts eyaletindeki kiralık konutlarda, evin tek odasını ailesi ve üç kardeşi ile paylaşarak büyüdü. 12 yaşına geldiğinde gazete satmaya başlayan Adelson’ın içindeki girişimci ruhu fark etmesi de bu yıllarda oldu.

Gazete satıcılığının ardından, bir otomatik satış makinesi projesi yürütmeye başlayan Sheldon Adelson; otel malzemeleri paketlemeden ipotek komisyonculuğuna pek çok iş değiştirdi ve sonunda bugünkü servetine ulaştı.

  Sheldon Adelson

Bill Gates

Bugün olduğu gibi çocukluğunda da kitaplarla arası çok iyi olan Bill Gates, neredeyse tüm gününü okuyarak geçiriyordu. Yaşıtlarının arkadaşlarıyla oynadığı zamanlarda, onun saatlerini ansiklopedi inceleyerek geçiriyor olması, belki de onun ileride elde edeceği başarının sinyallerini daha o zamandan veriyordu.

Fakat arkadaşlarıyla sosyalleşmek yerine sürekli kitaplarla vakit geçiren bir çocuk olması, ailesini endişelendiriyordu. Her ne kadar okulda başarılı bir öğrenci olsa da zaman zaman içine kapanık ve sıkılmış hallerini gördüklerinde, onun hayatı boyunca yalnız başına kalacağından korkuyorlardı.

Neyse ki korkulan olmadı ve Bill Gates, okuduğu kitapların yararını fazlasıyla gördü.

Bill Gates de bir zamanlar 8 yaşındaydı... | Bill gates, Ünlüler, Çocukluk  Bill Gates (@BillGates) | Twitter

Kaynaklar:

https://pazarlamasyon.com/sifirdan-zengin-olan-insanlarin-ilham-verici-hayat-hikayeleri/

https://sites.google.com/site/stevejobsbiography/

https://www.biography.com/business-figure/bill-gates

 

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close