Türkiye girişimcilik ekosisteminin masaya yatırıldığı İTÜ Çekirdek ile Girişimci Türkiye radyo programına bu hafta İTÜ İşletme Mühendisliği mezunu ve ülkemizin girişimcilik ekosistemine önemli katkıları olan Etohum’un kurucusu Burak Büyükdemir ile İTÜ İnşaat Mühendisliği mezunu ve 3 boyutlu yazıcılar üzerine çalışan Formhane kurucusu Uğur Can Ekimci konuk oldu.

Etohum’un çeşitli programları ile girişimlere tohum yatırımı sağlayan ve yatırımcı kulübü aracılığıyla ihtiyaç duydukları kaynaklara ulaşmalarını sağlayan Burak Büyükdemir ile geçmişten günümüze ekosistemin durumu değerlendirildi:

“2000’li yılların başında internetin yayılmasıyla ve mobil alanda büyük gelişmelerin yaşanmasıyla birlikte, internet gençlerin çocukların mecrası olmaktan çıkıp tüm iş dünyasına yayıldı. Ekonomi internetin üzerine inşa edilmeye başladı ve girişimcilik farklı bir hal almaya başladı. Girişimcilik geçmişte genç girişimlerin garaj yerlerinde başlayan romantik ve deneysel çabalar iken, özellikle 70’lerin Silikon Vadisi dönemlerinde, internetin yayılmasıyla birlikte şirket ve yatırımcı ilişkileri artmaya başladı” yorumunu yapan Büyükdemir’e göre henüz girişimciliğin emekleme dönemindeyiz ve kavramlara yeni yeni alışmaya başlıyoruz.

Girişimciliğe olan bakış açımızı hem yatırımcı hem de girişimci kimliğimizle yeniden oluşturmamızı ve toplum olarak önyargılardan kurtulmamızın gerektiğini belirten Büyükdemir’e göre, Silikon Vadisi’ni Silikon Vadisi yapan şey oradaki insanların bu işe yaklaşım şekli. Silikon Vadisi’ni oluşturan insanların dünyanın en yetenekli ve en yaratıcı düşünce stiline sahip insanlar olması o bölgeyi farklı kılıyor. Özgüveni yüksek, topluluk içinde konuşabilen ve başkalarına fikirlerini aktarabilen, özgün düşünce yapısına sahip bir genç kitlenin yetişmesi de kuşkusuz ki eğitimden geçiyor. Düşünce sisteminin değişmesi uzun zaman gerektirdiğinden ülkemizdeki girişimcilik bakış açısı yavaş yavaş evrilmeye başlıyor.

Ülkemiz girişimcilik ekosisteminin geliştiğini gösteren örneklerden, Etohum hızlandırma programı sürecini de yaşayan İTÜ Çekirdek girişimlerinden Formhane, internet üzerinden 3B yazıcı hizmeti veren bir pazaryeri. Firma kurucu ortalarından Uğur Can Ekimci ülkemizde ortaklıkların güven üzerine inşa edildiği vurgusunu yapıyor. ABD’de daha çok sözleşmeler üzerinden ilerleyen ortaklık kavramı, bizim kültürümüzde yerini daha çok dostluk ve güven ilişkilerine bırakıyor.

Türk girişimcilik kültürünün konuşulduğu, geçmişin değerlendirildiği ve gelecekteki olası gelişmelerin ele alındığı programı aşağıdaki oynatıcıdan dinleyebilirsiniz.

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close