Geçtiğimiz hafta Zorlu Holding’in ev sahipliğinde gerçekleştirilen startups.watch etkinliğinde Türkiye’nin girişim ekosistemi rakamları ve 2017 yılına ait istatistikleri açıklandı. Etkinliğe uluslararası pek çok yatırımcı ve girişimcinin de katılım gösterdi.

Bir girişim analiz platformu olan startups.watch 2017 yılında 162 girişimin melek ve girişim yatırımcıların sermayelerinden 103 milyon dolar yatırım aldığını belirtti. Özel sermaye yatırımlarıyla birlikte toplam yatırım miktarının ise 177 milyon doları aştığı ifade edildi. Tüm bu rakamlar da 2017 yılının bu zamana kadar en çok yatırım yapılan yıl olmasını sağladı.

2017 yılında erken dönem yatırımlarda Polonya ve Türkiye 100 milyon dolar barajını geçerek girişim ekosisteminde bir üst lige geçti. Erken dönem yatırımlar dikkate alındığında Türkiye’nin Avrupa’daki 17. önemli pazar konumunda yer aldığını görüyoruz. Polonya bu sıralamada Türkiye’nin önünde yer alıyor.

startups.watch

 

Ülkemizin bu aşamadaki rakipleri artık Norveç, Danimarka, Finlandiya, İtalya, Belçika, Hollanda ve İspanya. Türkiye’nin şu an yükseldiği aşamanın bir üstü “süper lig” olarak adlandırılıyor. Ki burada İngiltere, Almanya, Fransa ve İsveç yer alıyor.

Türkiye’de 2017 yılı içinde yatırımlar hız kazanmış olsa da kişi başına düşen yatırımlar hala oldukça düşük. Türkiye kişi başına düşen yatırımlar baz alındığında Avrupa’daki 35 ülke arasında 31. sırada yer alıyor. Ki bu rakam oldukça düşük. Polonya ise bu sıralamada çok aşağılara düşmüyor ve 23. sırada yer alıyor.

Daha Çok Yazılımcıya İhtiyaç Var

Türkiye’de yatırım miktarı artışta olsa da amaç bu yatırım miktarını daha yükseklere çıkarmak. Ancak bunun için ihtiyacı olan şey daha fazla yazılımcı. Birleşik Krallık ve Almanya’da 800 binden fazla yazılımcı bulunuyor. Ülkemizde ise bu rakam 123 bin civarında kalıyor. En yakın rakibimiz Polonya’da ise bu rakam 255 bin. Yapılan araştırmalar Türkiye’de her 1 milyon kişiye 2 bin yazılımcı düştüğünü gösteriyor. Hollanda ve İsviçre’de ise bu rakam 18 binlere ulaşmış durumda.

Yönümüzü Avrupa’dan Orta Doğu’ya doğru çevirdiğimizde İsrail ve Birleşik Arap Emirlikleri ile birlikte ilk üçte yer alıyoruz.

En Fazla İlgi Yine Finans Teknolojisine

2017 yılının en konuşulan durumlarından biri kuşkusuz Bitcoin ve diğer kripto paralar oldu. Dünyada ve ülkemizde bu alana 18.6 milyon dolar yatırım yapıldı. Yatırımcıların en çok yatırım yapığı alan bir önceki yıl da olduğu gibi Fintech oldu. Türkiye’de Bitcoin ve kripto paralar henüz yatırım konusu olmasa da 2018 yılında işlerin büyük ölçüde değişeceği öngörülüyor.

2017’nin En Fazla Yatırım Alanları

2017 yılında ne fazla yatırın alan girişimler ve aldıkları yatırım miktarları ise şu şekilde sıralanıyor:

  • Iyzico: 15 milyon dolar
  • Ototrink: 4,4 milyon dolar
  • Evtiko: 4 milyon dolar
  • Otelz: 3,7 milyon dolar
  • V-Count: 3,2 milyon dolar
  • FalconAI: 2,9 milyon dolar
  • AtarLabs: 2,9 milyon dolar
  • Insider: 2,3 milyon dolar

 

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Close