DGIST Mühendisleri Atmosferik Karbondioksiti Yakıta Dönüştüren, Çevre Dostu Fotokatalizörler Geliştiriyor

DGist Enerji Mühendisliği Bölümü araştırmacıları; karbondioksiti enerji kaynağı metana dönüştürebilen, yüksek verimli bir fotokatalizör geliştiriyor. Araştırma ekibi, fotokatalizörün optik ve elektriksel özelliklerini en üst düzeye çıkarmak için nanoparçacık ko-katalizörlerinin ve rutenyum dopinginin bileşimini optimize ettiklerini ifade ediyor.

Bu yöntemle şu anda piyasada bulunan P25 fotokatalizörlere göre 135 kat daha fazla metan dönüştürmeyi başaran ekip, çevre dostu bu yöntemin, iklim değişikliğiyle mücadelede önemli bir rol oynayacağını düşünüyor.

Surrey Üniversitesi Araştırmacıları Düşük Maliyetli, Yeni Nesil Güneş Pilleri Tasarlıyor

Surrey Üniversitesi İleri Teknoloji Enstitüsü’ndeki bir araştırma ekibi, çok daha düşük maliyetli ve hafif, yeni nesil perovskit güneş pilleri tasarlıyor. Bunun için metal halojenür perovskit üzerindeki alüminyum oksiti, nano ölçekli mürekkeple kaplayan araştırma ekibi, bu sayede pillerin verimliliğini artırdıklarını ifade ediyor.

Ekip; perovskit güneş pillerinin ölçeklendirilmesine yönelik, uygun maliyetli bu yaklaşımın, pek çok ülkenin net sıfır karbon hedefine daha hızlı ulaşmasına yardımcı olabileceğini belirtiyor.

Çin Bilimler Akademisi Araştırmacılarından Lityum İyon Pillerin İçindeki Malzemeleri Geri Dönüştürmek için Yeni Yöntem

Çin Bilimler Akademisi araştırmacıları, kullanılmış lityum iyon pil hücrelerinin geri dönüşümünü mümkün hale getiren temas-elektro- katalize dayalı yeni bir yaklaşım geliştirdi. Yeni yöntem, istenen kimyasal reaksiyonları başlatan serbest radikalleri üretmek için sıvı*katı temas elektrifikasyonu sırasında gerçekleşen elektron transferinden yararlanıyor.

Araştırma ekibi, yayınladıkları makalede; bu yöntemin lityum iyon pillerin geri dönüşümü için temiz, yüksek verimli ve ekonomik bir çözüm sunacağını ve lityum iyon pil üretimlerine yönelik, katlanarak artan talebi karşılayabileceğini öngördüklerini ifade ediyor.

Kaynaklar:

https://techxplore.com/news/2023-09-team-eco-friendly-high-efficiency-photocatalysts-atmospheric.html

https://www.lifetechnology.com/blogs/life-technology-technology-news/efficient-next-generation-solar-panels-on-the-horizon-following-breakthrough

https://techxplore.com/news/2023-09-method-recycle-materials-lithium-ion-batteries.html

Görsel Kaynak: https://www.shutterstock.com/tr

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close