İyi bir lider olmanın yolu kuşkusuz ki öğrenmeye açık olmaktan ve sürekli kendini geliştirmekten geçiyor. Liderlik ettiğiniz bir ekibiniz varsa onları en iyi şekilde yönetirken hem işinize hem çalışanlarınıza hem de kendi kariyerinize katkı sağlamak için mutlaka okumanız gereken bazı kitaplar bulunuyor.

Ekiplerin Beş Temel Aksaklığı – Patrick Lencioni

Patrick Lencioni’nin yazdığı “Ekiplerin Beş Temel Aksaklığı”, takımların düşük performans göstermesine neden olan durumları özetliyor ve bu durumların üstesinden gelmede yardımcı olacak bazı önerilerde bulunuyor.

Kitapta, Lencioni’nin değindiği olumsuz durumların başında güven eksikliği yer alıyor. Lencioni, bu konuya dikkat edilmediğinde statü ve egonun devreye girebileceğini ve bunun da ekiplerin parçalanmasına dahi neden olabileceğini ifade ediyor. Başarılı organizasyonlarda; güvenin dürüstlük, şeffaflık ve herkesin söz ve fikirlerine açık olmakla sağlandığının altını çiziyor.

Dört Anlaşma – Don Miguel Ruiz

Dört Anlaşma, kişisel bir dönüşümün yanı sıra yöneticilerin, ekiplerini dönüştürebilmesine de yardımcı olacak güçlü davranış kuralları sunuyor. Bu davranış kuralları kitapta şöyle sıralanıyor:

Sözlerinizde kusursuz olun: Eğer bir şey yapacağınızı söylüyorsanız bu sözünüzü yerine getirin.

Hiçbir şeyi kişisel algılamayın: Etrafınızda yaşanan her olayın ya da söylenen her sözün sizinle ilgili olduğunu düşünüp egonuzu korumaya çalışmak yerine sadece ilerlemeye ve hedeflerinize odaklanın.

Varsayımlarda bulunmayın: Yaşanmakta olan bir durumun gidişatıyla ilgili varsayımda bulunmak yerine, doğru sonuca ulaşmak için soru sormaya ve araştırma yapmaya devam edin.

Daima elinizden gelenin en iyisini yapın: Başarıya doğru ilerlerken kestirme bir yol olmadığını unutmayın.

‘İyi’den Mükemmel Şirkete – Jim Collins 

‘İyi’den Mükemmel Şirkete, yöneticilerin, şirketlerinin nerede değer sağladığını daha iyi anlamalarına yardımcı olması nedeniyle, mutlaka okunması gereken kitaplar arasında yer alıyor. “Doğru insanları, doğru koltuklara oturtmak” düşüncesiyle yola çıkan Collins, doğru yerlere konumlandırılan kişilerin hem bireysel hem de kurumsal açıdan elde edebilecekleri üstün başarıların altını çiziyor.

Lincoln on Leadership – Donald T. Phillips

Lincoln on Leadership’te, Donald Phillips, Başkan Lincoln’ün liderlik yeteneklerine odaklanıyor ve bunların, günümüzün karmaşık dünyasına nasıl uygulanabileceğini ayrıntılarıyla anlatıyor.

Başkan Lincoln’ün alçakgönüllülüğün önemi ve yoğun baskının ortasında bile çok hızlı tepki vermek yerine, olayları sakinlikle analiz etme yeteneği gibi konularda önemli bir örnek olduğunun altını çizen Phillips; liderlerin, kararlarını derinlemesine düşünmek için kendilerine zaman ve alan tanıdıklarında, bakış açılarının nasıl değiştiğini gözler önüne seriyor.

From Strength to Strength: Strength Finding Success-Happiness and Deep Purpose in the Second Half of Life – Arthur C. Brooks

Arthur C. Brooks, bu kitabında yönetici olduktan sonra kendini yalnız hisseden kişilere odaklanıyor. Liderlere, başarılı bir kariyerin sonuna ulaşıp bir sonraki bölüme karar verirken amaç ve anlam bulma konusunda bir yol haritası sunan Brooks; önceliklere ve alışkanlıklara bilinçli olarak odaklanmanın, başarıya giden yolu nasıl açabileceğini paylaşıyor.

Kaynak: https://www.entrepreneur.com/leadership/7-books-every-ceo-should-read/457044

Görsel Kaynak: https://www.shutterstock.com/tr

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close