MBARI Araştırmacıları, İklim Değişikliğine Karşı Okyanus Keşfi için Yapay Zekâdan Yararlanıyor

MBARI (Monterey Bay Akvaryum Araştırma Merkezi Enstitüsü) araştırmacıları, iş birliği yaptıkları diğer araştırma kurumları ile birlikte, okyanusları incelemek için yapay zekâ ve makine öğreniminden yararlanıyor.

Araştırma ekibinin FathomNet ismini verdiği, son teknoloji veri işleme algoritmalarını kullanan açık kaynaklı bir veri tabanı olan sistem; görsel veri birikimini işlemeye yardımcı oluyor. Yapay zekâ ve makine öğreniminin kullanılmasının, su altı görüntülerin analizini ve okyanus sağlığıyla ilgili araştırmaları hızlandıracağı düşünülüyor. Araştırma ekibi, FathomNet sayesinde, okyanuslarda iklim değişikliği ve diğer tehditlerden kaynaklanan etkileri yönetmek için daha hızlı hareket ederek çözüme ulaşabileceklerini ifade ediyor.

Kanada Merkezli Ecopia, Yapay Zekâ ile Sel Baskınlarını Sonlandırmaya Hazırlanıyor

Kanada merkezli Ecopia isimli teknoloji şirketi, 2013 yılından bu yana, HD vektör haritaları kullanarak dünyanın bir dijital ikizini üretmek üzerine çalışmalarını sürdürüyor. Ulusal Okyanus ve Atmosfer Yönetimi ile ortaklık kuran şirket, hava görüntüleri ve yapay zekâyı kullanarak yerel kıyı şeritlerinin yüksek hassasiyetli haritalarını oluşturmayı hedefliyor.

Görevin başındaki araştırma ekibi; bu yöntem sayesinde, haritalarla yağmur suyunun toprağa nüfuz etmesini engelleyen yapıları belirleyerek en fazla risk altındaki altyapı ve popülasyonları değerlendirmeyi planlıyor. Ekip yapay zekâ sistemiyle, iklim değişikliği nedeniyle dünya çapında yoğunlaşan aşırı hava olayları konusunda daha bilinçli kararlar verilebileceğini ifade ediyor.

Koreli Bilim İnsanlarından Çevre Dostu Hidrojen Yakıcı

Kore Makine ve Malzeme Enstitüsü’ndeki bilim insanları, elektrik üretiminde kullanılan gaz türbinleri için karbondioksit emisyonlarını azaltan, çevre dostu bir hidrojen yakıcı geliştirdi.

Araştırma ekibi, yakın zamanda saha testlerine tabi tutulacak yeni teknolojinin yerli gaz türbinlerine uygulanmasının, Güney Kore’de karbon nötrlüğe giden yolda önemli bir adım olduğunu ifade ediyor.Ekip, geliştirdikleri bu yeni teknoloji ile 2024 yılına kadar karbon emisyonlarını %21,4 oranında azaltmayı hedefliyor.

 

Kaynaklar:

https://techxplore.com/news/2022-10-open-source-image-database-power-ai.html

https://mashable.com/video/ai-map-flood-prevention-ecopia

https://www.newswise.com/articles/demonstration-of-eco-friendly-hydrogen-combustor-to-achieve-carbon-neutrality

Yazar Hakkında

Paylaşım
Close