Japonya’da Mobil Cihazlara Devre Entegrasyonu Sağlayan Organik Transistor Geliştirildi

Ulusal Malzeme Bilimi Enstitüsü ve Tokyo Bilim Üniversitesi araştırmacıları, beş mantık kapısı işleminden herhangi birini gerçekleştirebilen organik bir anti-ambipolar transistor geliştirdi. Çoklu mantık kapısı özelliğine sahip bu hafif transistor, elektriksel olarak yeniden yapılandırılabilir mantık devreleri geliştirmek için kullanılabiliyor.

Yeni cihazın, potansiyel olarak yüksek performanslı mobil cihazların geliştirilmesinin anahtarı olduğunu ifade eden araştırma ekibi; gelişen IoT teknolojisinin, işlenmesi gereken veri hacmini artırdığını belirtti. Bu nedenle,  yüksek performanslı, mobil veri işleme cihazlarına olan ihtiyaç da giderek yükselecek.  Geliştirdikleri transistorun, bu ihtiyaca cevap verebilecek önemli bir adım olduğunu düşünen ekip; gelecekte ayrıca, bu yeni transistoru kullanarak elektriksel olarak yeniden yapılandırılabilir entegre devreler geliştirmeyi planlıyor.

Kanadalı Bilim İnsanlarından Mikroskop Görüntülerini Analiz Edebilen, Zayıf Denetimli Makine Öğrenimi Modeli

Kanada’daki CERVO Beyin Araştırma Merkezi, İstihbarat ve Veri Enstitüsü ve Laval Üniversitesi’nden bilim insanları; mikroskop görüntülerini derinlemesine analiz edebilen bir yapay sinir ağı geliştirdi. MICRA-Net olarak adlandırılan model; var olan modellerin aksine çok daha basit, görüntü düzeyinde açıklamalar kullanarak analiz yapabiliyor.

MICRA-Net’i eğitmek için basit, ikili sınıflandırma etiketlerinin yeterli olduğunu ve bu sayede modele açıklama eklemek için gereken sürenin büyük ölçüde kısalıp sürecin ise çok daha basit hale geldiğini ifade eden araştırma ekibi; bu yeni modelin aynı zamanda, bölümleme ve algılama gibi çok daha karmaşık görevleri de gerçekleştirebildiğini ifade etti.. MICRA-Net’in performansının zamanla çok daha iyi olmasını planlayan araştırmacılar, bu sayede mikroskop analiz süreçlerini çok daha hızlı ve hatasız hale getirmeyi hedefliyor.

ABD’li Araştırmacılar 3D Baskı Teknolojisi ile Üretilen Geri Dönüştürülebilir Rüzgar Türbini Kanatları Tasarladı

ABD Ulusal Yenilenebilir Enerji Laboratuvarı araştırmacıları, daha verimli ve geri dönüştürülebilir rüzgar türbini kanatları üretmek için 3D baskı teknolojisinden faydalanıyor. Malzemelerin, yeniden kullanım için orijinal polimerlerini geri almak üzere ısıtılmasına izin veren bu yöntem sayesinde, geri dönüşüm mümkün hale geliyor.

3D baskı kanatları üretmek için malzeme olarak termoplastik kullanan araştırma ekibi, şu an için bu yöntemle 13 metrelik bir prototip üretmiş bulunuyor. Ekibin hedefi, bu yöntemle gelecekte türbin kanatlarının hem ağırlığını hem de maliyetini düşürmek.

 

 

Kaynaklar:

https://scitechdaily.com/new-organic-transistor-enables-higher-density-circuit-integration-for-high-performance-mobile-devices/

https://techxplore.com/news/2022-05-weakly-machine-features-microscopy-images.html

https://mashable.com/video/3d-printed-recyclable-wind-turbine-blades

 

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close