Meyve Toplamak İçin Kullanılan Uçan Robotlar

Tevel Aerobotics Technologies, kısa süre önce meyve toplayabilen uçan otonom robotları (FAR) hayata geçirdi. Yapay zeka kullanarak uçan ve her yere konuşlandırılabilen robotlar, olgunlaşmış meyveleri ayırt edebiliyor ve böylelikle toplayabiliyor.

Meyve toplamanın insan eliyle yapılmasının oldukça zahmetli bir iş olması ve tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgınıyla mevsimlik işçi bulmanın zorlaşması üzerine hayata geçirilen bu teknolojinin; meyvelerin zamanında toplanmasını kolaylaştırması ve işgücü maliyetlerini azaltması hedefleniyor.

Twitter’a Sesli DM Gönderme Özelliği Geliyor

Twitter, doğrudan mesajlar için yeni bir özelliğin testlerine başladı. Hayata geçirilecek bu yeni özellikle artık doğrudan mesajla (DM) sesli olarak gönderilebilecek.

Şu an için Hindistan, Brezilya ve Japonya’da kademeli olarak kullanıma açılmaya başlanan sesli doğrudan mesaj özelliği, tıpkı sesli tweet’lerde olduğu gibi, en fazla 140 sn. uzunluğundaki ses kayıtlarının gönderilmesine izin veriyor. Test aşaması hem IOS hem Android kullanıcılarına açılan bu özellik ile gönderilen sesli mesajlar, web tarayıcıları üzerinden de dinlenebiliyor.

Twitter yetkilileri, bu yeni özelliği ile kullanıcıların kendilerini daha iyi ifade etmelerini ve hem hikaye anlatıcıları hem de dinleyicilerinin daha etkili bir deneyim yaşamalarını hedeflediklerini söylüyor.

Google Haritalar’a Park Yeri ve Toplu Taşıma Ücreti Ödeme Özelliği Geldi

Google’ın dijital ödeme sistemi Google Pay ve Google Haritalar (Maps) bir iş birliği gerçekleştiriyor. Kullanıcılar, bundan böyle toplu taşıma ve park yeri ücretlerini Haritalar uygulaması üzerinden gerçekleştirebilecek.

Kısa süre önce kullanıma sunulan bu özellik ile sürücüler, Haritalar uygulamasına eklenen “ücreti öde” butonunu kullanarak araçlarının sayaç numarasını ve park etme sürelerini yazarak ücretlerini ödeyebilecek ve dilerlerse park sürelerini yine uygulama üzerinden uzatabilecek. Toplu taşıma ücretlerini ödemek için de yine benzer bir sistemden yararlanılacak.

Google’ın hayata geçirdiği yeni özellik, Türkiye’de henüz kullanılamıyor ama bu özelliğin kullanıcılar tarafından beğenilmesi ve yararlı bulunması halinde, zaman içinde dünya genelinde de kullanıma açılabilir.

Kaynaklar:

https://interestingengineering.com/flying-autonomous-robot-uses-ai-to-identify-and-pick-ripe-fruit

https://mashable.com/article/twitter-voice-dms-india-brazil/

https://mashable.com/article/google-maps-pay-parking-transit/

 

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close