Koronavirüs Salgınına Karşı Yeni Ulaşım Aracı Drone

Tüm dünyayı alarma geçiren koronavirüse karşı Çin’de teknolojiden de yararlanılarak hastalıkla mücadele edilmeye çalışılıyor. Terra Drone Group’a ait Antwork geçtiğimiz haftalarda kritik durumdaki hastalara medikal ürünlerin ve hastalardan alınan numunelerin gerekli yerlere ulaştırılmasında hız kazanılması için drone cihazlardan yararlanıyor.

Drone kullanımı hızın yanında hastalardan alınan numunelerin insanlara temas etmeden laboratuvara ulaştırılmasını sağladığı için tercih edilirken, salgın dolayısıyla ulaşım için gereken personelin arttığı dönemde iş gücüne katkı sağlıyor.

Yapay Zekâ Yardımıyla Yeni Bir Antibiyotik Keşfedildi

Yapay zekâ teknolojisinin yardımıyla dünyanın şimdiye kadar bilinen en güçlü antibiyotiklerinden biri keşfedildi. Devasa dijital eczacılık kütüphanelerinin yapay zekâ yardımıyla araştırılması yoluyla bulunan hap ile Dünya Sağlık Örgütü tarafından kritik düzeyde tehlikeli olarak görülen Acinetobacter baumannii ve Enterobacteriaceae bakterilerinin de bulunduğu antibiyotiğe direnç gösteren bakterilerin yok edilebildiği gözlemlendi.

Bakteriler mutasyon geçirerek ve evrimleşerek antibiyotiklere karşı dayanıklılık gösterirken, yeni antibiyotiklerin geliştirilememesi durumunda 2050 yılına kadar yılda 10 milyon kişinin bakteriler yüzünden risk altında olduğu öngörülüyor.

Facebook’un Twitter Hesapları “Hack”lendi

Facebook ve Messenger’a ait Twitter hesapları ünlü sosyal medya hesaplarını ele geçirmesiyle ünlü olan OurMine tarafından “hack”lendi! Hesaplardan birkaç kez atılan tweetlerde, “Facebook da ‘hack’lenebiliyormuş ama en azından güvenlik sistemleri Twitter’dan daha iyi.” Mesajı yer alırken, Twitter; hesapların üçüncü parti bir uygulama aracılığıyla ele geçirildiğini yaptığı açıklamayla doğruladı.

Kaynak:

https://www.wired.com/story/how-ai-tracking-coronavirus-outbreak/

https://mashable.com/article/facebook-official-twitter-account-hacked-ourmine/

https://techcrunch.com/2020/02/07/white-house-reportedly-aims-to-double-ai-research-budget-to-2b/https://www.theguardian.com/society/2020/feb/20/antibiotic-that-kills-drug-resistant-bacteria-discovered-through-ai

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close