Ocak ayında büyük uluslararası yayılma stratejisini başlatan Netflix, dördüncü çeyrek sonuçlarında büyüme beklentilerin üzerine çıktı ve 5,4 milyon yeni kullanıcı kazandı. Elde edilen iyi sonuç, yatırımcıların yerelde yavaş büyüme sorunun görmezden gelmesini sağladı ve girişimin hisseleri yükselişe geçti.

Netflix, geride kalan üç aylık dönemde ABD’den 1,56 milyon, ABD dışından ise 4 milyon yeni kullanıcı kazandı. Uluslararası arenada büyük bir sıçrama yapan girişim, önümüzdeki dönemde de bunu sürdüreceğe benziyor fakat asıl alarm veren yerel büyümenin yavaş ilerlemesi. Firma, çeyrek sonuçlarını açıklarken bu konuya da değindi: “ABD’deki yüksek yayılmamız geçmişten daha zor artıyor.”

Girişimin uluslararası performansı şimdilik herkesi memnun etmişe benziyor. Sonuçların açıklanmasından sonra Netflix hisseleri yüzde 12 oranında değer kazandı. CEO Reed Hastings, Ocak başında düzenlenen CES fuarında 130 yeni ülkeye açılacaklarını duyurmuştu. Servis çoğunlukla uluslararası büyüme gösterdiğinden, yeni ülkeler büyük potansiyele sahip bir büyüme koridoru anlamına geliyor.

Netflix önümüzdeki çeyrekte 6 milyon yeni aboneye ulaşmak istiyor. 130 yeni ülke bu hedefe ulaşmayı kolaylaştıracakken, ulaşılması halinde girişimin gelmiş geçmiş en başarılı çeyrek performansı olacak.

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close