Yeni nesil girişimciler kendilerinden yaşça büyüklere göre daha fazla kazanıyorlar ve topluma değer katmak gibi güçlü bir motivasyona sahipler.

HSBC’nin yayınladığı infografiğe göre yeni nesil girişimciler (milenyum kuşağı) girişimciliğin doğasını dönüştürüyor. Bu girişimciler daha büyük işler kurup, daha fazla insan için iş olanağı yaratıyorlar. HSBC’nin araştırmasında yeni nesil girişimciler 35 yaşın altındaki kuşak olarak tanımlanmış.

Araştırmada bu kategoride değerlendirilen şirketlerin yıllık gelirleri 11.5 milyon dolar düzeyinde, genel olarak tüm şirketlerin ortalaması ise 4.8 milyon dolar. Yani milenyum kuşağı girişimciler ortalamanın neredeyse bir buçuk katı daha fazla kazanıyor. Ayrıca bu şirketlerin daha fazla çalışanı var. 35 yaşın üstündeki girişimcilerin kurduğu şirketlerin ortalama 58 çalışanı varken yeni neslin ortalama 123 çalışanı var.

Araştırmayı yürütmek için HSBC dünyanın her yerinden toplamda 2,834 girişimci ile görüşmüş. Girişimciler yaşları ve konumlarına göre kategorize edilmiş. Tüm girişimcilerin toplam kişisel serveti 250 bin dolar ile 20 milyon dolar arasında. Elbette bu kişilerin tek motivasyonu para kazanmak değil, HSBC’ye göre bu girişimciler para kazanırken bir yandan kendi toplumlarında ve dünyada olumlu bir etki yaratmayı amaçlıyorlar.

35 yaşın altındaki her 10 girişimciden altısı toplumları için olumlu bir etki yaratmayı umuyor. Bu girişimcilerin beşte dördünün (yaklaşık %79!) aktif hayırsever olduğu biliniyor. Yeni nesil, kazandıkça paylaşıyor. Yılda 11.5 milyon dolardan daha fazla gelir elde eden işlerin başındaki girişimcilerde ise bu hayırseverlik oranı %89’a çıkıyor.

Karşılaştığımız bu rakamlar, para kazanmanın yeni nesil girişimcilerin göz önünde bulundurduğu yegâne şey olmadığını açıkça görmemizi sağlıyor. Belki de yeni neslin daha başarılı olmasının en önemli sebebi budur. Elbette her girişim olumlu bir sosyal etki yaratmak zorunda değil. Yine de bu bakış açısı daha fazla başarı sağlamayı tetikleyebilir.

HSBC’nin bu kapsamlı araştırmasına ilişkin daha fazla detay görmek için aşağıdaki infografiği (İngilizce) inceleyebilirsiniz:

hsbc-infografik

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close