İş dünyasının sosyal ağı LinkedIn, anlık iletişim servisini geliştirdi ve kullanıma sundu. Diğer sosyal platformlara kıyasla bu özellik için bir hayli bekleyen LinkedIn, yeni servisiyle kurumsal kullanıcıların iletişimini kendi üzerinden artırmayı planlıyor.

LinkedIn’in anlık mesajlaşma servisinde kullanıcılar ister bire bir, isterlerse de grup halinde konuşabiliyorlar. Son derece basit tutulan mesajlaşma arayüzü, işi eğlenceli kılan profesyoneller için emoji, GIF ve görselleri de destekliyor. LinkedIn, GIF ve emojilerin kullanıcılar arasındaki etkileşimi artırmada önemli rol oynayacağına inandığını söylüyor.

linkedin anlIk mesajlasma1

Anlık mesajlaşma servisi şu an için yalnızca LinkedIn’i İngilizce kullanan kullanıcılar tarafından erişilebilir durumda fakat kademeli olarak tüm kullanıcılara açılacak. Servisi sosyal ağın web sürümünün yanı sıra iOS ve Android uygulamaları üzerinden kullanmak da mümkün.

LinkedIn yapısı ve süregelen kültürü gereği daha yavaş ve resmi iletişimin merkeziydi. Anlık iletişim özelliği, kemikleşmiş gibi görünen bu kültürü değiştirebilir ve LinkedIn şu ankinden çok daha etkili bir networking aracına dönüşebilir. Ayrıca ekiplerin de bu servisi kullanarak iş süreçleri içerisinde iletişim kurması olası.

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close