Geride bıraktığımız haftada İTÜ Çekirdek’te birçok gelişme yaşandı. İyi fikirlerin yetişme merkezinin mutfağında ve girişimlerinde 22-26 Ağustos tarihleri arasında olan bitenleri derledik.

» BİGG 3. çağrı eğitimleri başladı

İTÜ Çekirdek, TÜBİTAK’ın Bireysel Genç Girişim Programı (BIGG) değerlendirmelerine hazırladığı üçüncü çağrı girişimlerinin eğitim sürecini başlattı.

Girişimciler, geride kalan haftada ilk olarak Bengü Türk’ten iş planı eğitimi alırken, Mehmet Erçek’ten Girişimcilik, Senem Kayahan’dan ise Fikri ve Sinai Mülküyet Hakları eğitimi gördüler.

» Okul.com.tr yatırım görüşmeleri gerçekleştiriyor

okul.com.tr

Ebeveynlere ve öğrencilere okul seçimi konusunda destek olmak için Emre Kırbıyık tarafından 2015 yılında kurulan İTÜ Çekirdek girişimi Okul.com.tr, Türkiye’de okullar hakkında internetteki yegane bilgi kaynağı olma yolunda hızla ilerliyor.

Halihazırda İstanbul, Ankara, İzmir ve Antalya’da anaokulundan liseye kadar eğitim seviyelerini kapsayan platform, 4 binin üzerinde özel ve devlet okuluna dair bilgileri kullanıcılarına sunuyor.

Yakında üniversiteleri de platformuna dahil etmeye hazırlanan girişim, bugünlerde sankonline ile yatırım görüşmeleri gerçekleştiriyor.

» Parkkolay tohum yatırımı aldı

İstanbul’un park sorununu çözmek için kurulan İTÜ Çekirdek girişimi Parkkolay, 25 Ağustos’ta ‘Park etmenin kolay yolu!’ sloganıyla mobil uygulamasını yayınladı.

Sürücülerin harita üzerinden kendilerine en yakın otoparkları bulmalarını, yer, fiyat ve doluluk gibi bilgilere erişmesini sağlayan uygulama, ayrıca otoparklarda yer ayırtılmasına da olanak tanıyor.

Yakında kredi kartı ödeme özelliğini de aktif edecek olan girişim, yedi kişilik bir ekibe sahip ve ağustos başında Nexus Ventures’tan tohum yatırımı aldı.

» Getsy ilk haftasında ‘Öne Çıkan Uygulamalar’ arasına girdi

getsy

Geçtiğimiz hafta insanların moda ürünlerini kolayca ve kişiselleştirilmiş bir şekilde keşfetmelerini ve satın alabilmelerini sağlayan mobil uygulamasını yayınlayan İTÜ Çekirdek girişimi Getsy, yalnızca bir haftada Apple App Store’da ‘Öne Çıkan Uygulamalar’ listesine girmeyi başardı.

Uygulama mağazasının Alışveriş ve Popüler Uygulamalar kategorilerinde de ilk 30’a giren Getsy’de kullanıcılar ortalama 5,5 dakika vakit geçiriyor.

» ZORO Makina ilk prototipi üzerinde çalışmaya başladı

Yeni nesil mekanizması ile kompresörü baştan yaratmayı hedefleyen İTÜ Çekirdek 3. Çağrı girişimlerinden Zoro Makina, yüksek verimli, düşük enerji sarfıyatlı, uzun ömürlü ve düşük desibelli kompresörünün ilk prototipini geliştirmek için çalışmalara başladı.

» “Otomotivde Yasal Mevzuata Uygunluk: Homologasyon”

pitstop (1)

Otomotiv sektörü en sıkı düzenlemelere sahip alanların başında geliyor. Her hafta gerçekleştirilen ve otomotiv girişimlerinin sektöre entegrasyonunu hızlandırmayı amaçlayan PITSTOP etkinlik serisinin bu haftaki ayağında da bu konu masaya yatırıldı.

24 Ağustos tarihinde İTÜ ARI Teknokent ARI 3 Binası’nda NTED Danışmanlık kurucusu Nurettin Çolak tarafından gerçekleştirilen seminerde, motorlu araçlar ve römorklar, tarım ve orman araçları ile motosiklet ve mopet üreticilerinin ürünlerinin yasal mevzuata uygunluğunun tescili için yapılan işlemler (homologasyon) girişimcilere açıklandı.

» Girişimciler İçin Psikolojik Esneklik


Girişimcilik, doğası gereği kişinin ruhsal ve bedensel olarak oldukça zorlandığı bir süreç. Bu noktada iş/yaşam dengesini koruyabilen kişiler hem daha sağlıklı hem de daha üretken olabilmekte.

22 Ağustos Pazartesi günü İTÜ ARI Teknokent ARI 3 Binası İTÜ Çekirdek Açık Ofisi’nde İş Psikoloğu Barış Gürkaş tarafından verilen seminerde, girişimciler psikolojik sağlamlıklarını artırmanın yollarını öğrendi.

İTÜ Çekirdek’te gerçekleştirilen seminerleri buradan takip edebilir ve katılmak istediklerinize kaydınızı yaptırabilirsiniz.

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close