İTÜ Çekirdek Big Bang 2020 sahnesinde başarılı olan 30 girişimle yürüttüğümüz İTÜ Çekirdek Kuluçka 2021 Programımızın kapanışını, İTÜ ARI Teknokent A.Ş. Genel Müdürü Prof. Dr. Attila Dikbaş, Pazarlama ve İş Geliştirme Direktörü Arzu Eryılmaz ve Kuluçka ve Hızlandırıcı Programlar Müdürü Selma Bahçıvanoğlu’nun katılımları ile 19 Kasım 2021 tarihinde gerçekleştirdik.  Genel Müdürümüz Prof. Dr. Attila Dikbaş’ın konuşmasıyla başlayan toplantıda İTÜ Çekirdek’in bundan sonra da girişimlerin yanında olacağı ve desteklerin devam edeceği mesajı verildi ve girişimcilerden 1 yıllık programla ilgili geribildirimleri alındı.

Peki, İTÜ Çekirdek Kuluçka Programı nedir?

İTÜ Çekirdek Kuluçka Programı, İTÜ Çekirdek Ön Kuluçka Programı’nı başarıyla tamamlayarak Big Bang Sahnesinde ödül ve yatırım alan girişimlere üründen başarıya gitme yolculuklarında ivme kazandıran bir hızlandırma programıdır.

İTÜ Çekirdek Kuluçka Programı Neler Sağlar?

İTÜ Çekirdek Kuluçka Programı 1 yıl boyunca;

  • İTÜ ARI Teknokent firması olma imkânı sunar,
  • İhtiyaç duyulan konular özelinde 3,5 ay devam eden bir eğitim programı ile girişimcinin daha fazla bilgi sahibi olmasını sağlar,
  • Birebir KPI koçluğu görüşmeleriyle girişimcilere hedef koyar ve bu hedefe ulaşmalarına KPI koçluğunun yanı sıra farklı dikeylerde uzmanlığa sahip Kuluçka Koçları ile destek sağlar,
  • Kurumsal Firmalarla Tanıştırma Paketi ve PR Hizmetleri ile müşteriye hızlı ulaşmasını sağlar,
  • Kuluçka Buluşmaları ile girişimlerin İTÜ Çekirdek mezunlarıyla bir araya gelerek networkünü genişletmesini ve tecrübe aktarımı yapmasını sağlar,
  • İK Desteği ile girişimlerin ihtiyaç duyduğu nitelikli personele ulaşmalarına destek olur,
  • Yararlı Kaynaklar Arşivi ile İTÜ Çekirdek’in sahip olduğu bilgi, doküman ve şablona ulaşmasını sağlar,
  • Veri Tabanı Üyelik Desteği ile pazar araştırması, rakip analizi, finans/muhasebe, UI/UX, pazarlama ve satış yönetim araçlarına erişim desteği sağlar.

Sayılarla İTÜ Çekirdek Kuluçka 2021 Programı

İTÜ Çekirdek Kuluçka 2021 Programında girişimcilerimize, 1-1 KPI koçları eşliğinde 1 yıllık hedef belirlendi ve yıl boyunca bu hedeflere ulaşabilmeleri için Kurumsal Tanıştırma, Teknik Destekler, Pazarlama Faaliyetleri, İK Desteği ve Fuar Katılımı gibi farklı hizmetler sağlandı.

Program boyunca girişimcilerimizle yaklaşık 100 saat süren; “Form the Core”, “Expand the Company” ve “Access to Finance” başlıkları altında tasarlananda Kuluçka Eğitimi sağlandı. Bunun yanı sıra çeşitli konularda seminerler ve başarılı mezunlarımızı ya da ekosistemdeki önemli aktörleri ağırladığımız Kuluçka Buluşmaları gerçekleştirildi.

Ayrıca toplamda 195 saat; birebir aylık ve haftalık KPI koçluk görüşmeleri gerçekleştirilerek girişimlerimizin hedeflerine ulaşması hızlandırıldı.

Program kapsamında hızlı büyüyen girişimlerimiz için tasarladığımız Fast Track Sürecine seçilen dört girişim Adlema, Arvia, Bugbounter ve Arvia oldu. Fast Track süreci boyunca 4 girişimle haftada 1 kez görüşme gerçekleştirildi ve kurumsal tanıştırmalar, stratejik mentorluk ve teknik desteklerle girişimlerin ivmelenmesi sağlandı.

Program başı ve sonu verilerine bakacak olursak;

Program başında 30 Milyon TL olan toplam ciro, 65,5 Milyon TL’ye ulaştı.

Program başında 7,5 Milyon TL olan yatırım miktarı, 43,4 Milyon TL’ye ulaştı.

Program başında 217 olan istihdam sayısı, 257’ye ulaştı.

2 Aralık’ta Gerçekleştirilen Big Bang’de Kuluçka 2022 Girişimleri Belli Oldu!

2 Aralık 2021’de büyük bir coşkuyla gerçekleştirilen Big Bangde İTÜ Çekirdek Kuluçka 2022 Girişimleri de belirlendi. Değerlendirme sonucunda seçilen 36 girişim; Advoard Robotics, Beeplant, Beewell, Biriktir, Classest, Cybersolid, DATASANCE, DeepSport, Epicrone Technology, esular, Evodice, Gamehunterz, Hibrid Konum Kontrol Sistemleri, Hologram Görüntüsü ve Yapay Zeka Teknolojisine Sahip Akıllı Araç Asistanı, HydroBorPEM Fuel Cell Technologies, İyiEkim Myco, Jelibot.com, Kazayaptım.com, Kidolog.com, Kozalak, Lugath, Mantiscope, ParlaPharma, Probio.co, SEISMOCODE, SekGames, Sensiball VR, Steer-By-Wire, Surfvis, SWARMNECT, Sweephy, Tamamlıyo.com, TeklifimGelsin, TheClico, VBS Enerji Mühendislik ve Danışmanlık (AEOLUS), Zingo!

1 yıl boyunca İTÜ Çekirdek Kuluçka Programı kapsamında desteklemeye devam edeceğimiz bu girişimlere Kuluçka Programımıza hoş geldiniz diyor, bol büyümeli bir yıl diliyoruz. 😊

Yazar Hakkında

Paylaşım
Close