GOM 20 Şubat Pazartesi günü Yozgat’ın Çekerek ilçesinde bulunan Akbay İlkokulu’na gitti ve çocukların GOM ile tanışmalarını sağlayan bir GOMYAP Atölyesi gerçekleştirdi.

5 yaş ve üzeri herkes için tasarlanan eğitici bir oyuncak olan GOM, oyuncuların 3B formlar tasarlayıp, inşa edebilecekleri kağıt modüllerden oluşuyor. Akbay İlkokulu’nda okuyan öğrenciler, GOM’lar ile hayallerindeki 3B nesneleri hayata geçirdiler.

Sonsuz sayıda kütle tasarlanabilmesine olanak tanıyan GOM, yaratıcılığın sınırlarını genişletirken, sonsuz sayıda kütle tasarlayabileceğiniz oyun yaratıcılığın sınırlarını genişletir. Alternatif eğitim sistemlerinin etkinleştiği bu dönemde tasarım oyuncağı, ince motor becerisi, fikir yürütme, ruhsal ve sanatsal ifade, renk ve sayı algısı, işbirliği, sabır, bağlılık vb. gibi konulara da katkı sağlıyor.

Birlikte kaliteli vakit geçirmek isteyen aileler arası iletişim kurulmasını sağlarken, yaratıcı fikirlerin üretiminde ve anlaşılmasında zorlanılan ülkemizde, içindeki yaratıcıyı ortaya çıkarabilecek, yaratma cesaretine sahip nesiller yetişmesine destek olmak istiyor.

GOM ekibi oyun oynamanın ciddi faydaları olduğuna inanıyor: “Oyun oynamak eğlencelidir. Oyunun kalbinde haz almak yatar. Haz ise yapılan aktiviteyi tekrar etme isteğini doğurur. Tekrar etmenin ardından ustalık gelir. Ustalaşmak ise kendine güven ve başarı hissi yaratır. Çocuk oyun ile öğrenir.”

GOM’u kısa kısa tanımlamak gerekirse:

  • Önce soyut düşüncenin ardından sorgulamanın kapılarını aralıyor,
  • Cinsiyet ayrımı yapmıyor,
  • Süratli değil, yavaş, keyifli ve öğretici bir deneyim sunuyor,
  • Rakibi yenmeye değil, kendini geliştirmeye güdülüyor,
  • Temel kuralları vardır, gerisi oynayanların hayal gücüne kalıyor.

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close