Bitcoin gibi “sanal” para birimlerinin arkasındaki teknoloji, blockchain (veri bloklarından oluşan bir zincir) olarak bilinir. Blockchain, çevrimiçi ve halka açık bir muhasebe defteri olarak düşünülebilir. Finansal tüm aktarımlar, merkezî bir kurum tarafından kontrol edilmez ancak çevrimiçi herkes tarafından görülebilir. Bu teorinin işleyişine dair yapılan deneyler henüz kısıtlı olsa da Bitcoin para birimi, teknolojinin kısa sürede geniş bir kitle tarafından duyulmasını sağladı.

Blockchain’in sahip olduğu “tüm süreçleri değiştirme” potansiyeli, birçok büyük firma tarafından bu teknolojinin araştırılması ve geliştirilmesinin önünü açtı. Bu şirketlerden biri olan IBM, Hyperledger adlı Linux tabanlı projeye katkısı olan Open Blockchain projesinin tüm kodlarını GitHub üzerinde paylaştı. Hyperledger, muhasebecilerin defterikebirlerini bir daha açmamak üzere rafa kaldırmalarına yol açabilecek güçte olması beklenen, bu sebeple de oldukça heyecan verici bir proje.

Özellikle para aktarımlarının gerçekleştirilmesi, düzenlenmesi gibi konularda büyük rol alan firmaların blockchain teknolojisine hakim olma çabası, tahtlarından düşmemeleri için elzem. Bu teknolojinin nasıl çalıştığını bilmeyen “büyükler”, blockchain’in dünyada yaygınlaşması durumunda büyük zarara uğrayacak. Bunu önlemenin tek yolu ise teknolojinin başını çekmek.

IBM, önde gelen büyükler arasında merkezî bir konumda bulunuyor. Teknoloji devi, şimdiden blockchain teknolojisini bir hizmet olarak sağlamış durumda. Geliştiriciler IBM Cloud üzerinde Bluemix adlı bir hizmet sayesinde blockchain tabanlı uygulamalar geliştirebiliyor. Bu uygulamalara dışarıdan veri aktarımını kolaylaştırmak için sunulan API desteği de cabası.

IBM’in ayrıca Watson adındaki nesnelerin interneti platformunu düşündüğümüzde, blockchain ile yapabileceklerimizin sayısı daha da artıyor (otobüse bindiğinizde parayı otomatik olarak ödediğinizi buna bir örnek olarak düşünebilirsiniz). Şirket ayrıca Londra, Singapur, New York ve Tokyo gibi dünyanın çeşitli bölgelerinde girişimcilerin bu teknolojiyi kullanan uygulamalar tasarlamaları ve kullanıma koymaları için “garajlar” kuracak.

Blockchain gibi şimdiden herkesin dikkatini çekmiş bir teknoloji üstüne çalışmak, iyi bir girişim fikri olabilir. Yeni teknolojiler konusunda her zaman dikkatli ve tetikte olmak, büyük girişim fırsatları yakalamanızı sağlar. Finans gibi çok hareketli bir konuda böylesine büyük bir fırsatı değerlendirmek de elbette siz girişimcilerin takdirinde.

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Close