Her iş yerinde üç insan tipi vardır: Alan, veren ve dengeci taraf. Kurumsal psikolog Adam Grant, bu kişilikleri analiz edip cömertliğin teşvik edildiği bir kültür oluşturmak ve kedi kendine hizmet eden çalışanların paylaştıklarından çok almasını engellemek için basit stratejiler sunuyor.

Yüzlerce kurumu ve binlerce çalışanı yakından inceleyen Grant, en az işi tamamlayan mühendislerin, en düşük notlara sahip tıp öğrencilerinin ve diğerlerinden daha az satış yapan pazarlamacıların çoğunluğunun diğerlerine yardım eden, veren taraftan olduklarını tespit etti.

Bu kişiler fedakarlıklarıyla organizasyonlarına fayda sağlarken, uzun vadede kendileri heba oluyorlar. Peki, verenlerin heba olmadığı ve gerçekten başarıya ulaştığı bir şirket kültürü oluşturmak mümkün mü? Grant’ın yanıtı koca bir evet ve bu tezini verilerle destekliyor.

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close