Geçtiğimiz 10 yılda; kitle fonlaması, girişimlerin sermaye üretme ve güvenli yatırım yapma biçiminde devrim yarattı. Öyle ki küresel kitle fonlaması pazarının 2026 yılına kadar 39 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor.

Bugün, girişimci adaylarının büyük fikirlerini ortaya koyabilecekleri ve pazarda test edebilecekleri çok sayıda platform ve kuruluş bulunuyor. Bununla birlikte, harika bir fikre sahip olmak, bu uzun yolculuğun sadece başlangıcıdır ve yolun devamında sizi nelerin beklediğini fikrinizin kalitesi belirler.

Kitle fonlaması kampanyanız, ürün veya hizmetinizin müşterilerinizle ilk kez buluşacağı zamandır ve bu nedenle iyi bir izlenim bırakmanız çok önemlidir.

Peki, kitlesel fonlama kampanyanızın başarılı olması için izlemeniz gereken temel stratejiler nedir?

  1. Kime ve Nasıl Sesleneceğinizi Belirleyin

Hedeflenen bir mesaj; kampanyanızı yönlendiren, hedef kitlenizin ilgisini çeken ve doğrudan onların ihtiyaçlarına hitap eden etkili bir araçtır. Fakat herkese hitap etmeye çalışmak, bir nevi rüzgara karşı kürek çekmekle eş değer olacağından, ürün veya hizmetinizin en çok kimlere yönelik olduğunu belirlemek ve mesajınızı oluşturmaya o noktadan başlamak doğru olur.

Bu durum; metninizi nasıl yazdığınızdan kullandığınız görsellere ve seçtiğiniz reklam kriterlerine kadar tüm pazarlama kararlarınızın temelini oluşturmalı.

  1. Bir Kampanyayı Neyin Daha İyi Yapacağını ya da Daha Kötü Hale Getireceğini Öğrenin

Bugüne kadar, başarılı ve başarısız olmuş sayısız kampanya örneği bulunuyor. Bu konuda örnek ve detaylı bilgilere, doğrudan, seçtiğiniz kitlesel fonlama platformundan ulaşabilirsiniz. Bugüne kadar yapılmış kampanyaları keşfetmek, hoşunuza giden ve gitmeyen yönlerini bulmak için zaman ayırın. Hatta mümkünse, diğer girişimcilere ulaşın ve kampanyaları sırasında nelerin doğru veya yanlış gittiği hakkında bilgi edinmeye çalışın.

  1. Lansman Öncesi Bir Topluluk Oluşturun

Odaklanmanız gereken en önemli noktalardan biri, ürün ya da hizmetinizle ilgilenen kişilerden oluşan bir e-posta listesi oluşturmaktır. Bu listeyi oluşturduktan sonra mesajınızı yaymak ve insanları harekete geçirmek için anketler, haber bültenleri, ürününüzle ilgili son gelişmeler gibi paylaşımlarınızı yapmaya başlayabilirsiniz. Sosyal medya kanalları da bir topluluk oluşturabilmeniz için önemli bir mecradır; bu mecralar üzerinde alacağınız yarışma, promosyon gönderimi gibi aksiyonlarla hem marka bilinirliğini artırabilir hem de daha fazla kişinin sizi tercih etmesini sağlayabilirsiniz.

  1. Uzmanlarla Konuşun

Seçeceğiniz kitlesel fonlama platformunu yöneten kişiler; sizin henüz bilmediğiniz ya da merak ettiğiniz pek çok konu hakkında bilgi sahibidir. Bu nedenle kampanyanızı doğru yönlendirebilmek adına onlardan yardım almayı deneyebilirsiniz. Uzmanlarla iletişime geçin ve kampanyanızın temel stratejilerini nasıl belirleyeceğiniz konusunda onlardan fikir alın.

  1. Ekibinizdeki Rol Dağılımını İyi Belirleyin

Kitlesel fonlama kampanyanızı yönetmek, düşündüğünüzden daha fazla iş yükü gerektirebilir. Özellikle de kampanyanız yüksek performans gösteriyorsa; bu durum, her gün onlarca yeni soru ve yorumları beraberinde getirecektir. Potansiyel yatırımcılarınızın ilgisini kaybetmemek içinse bu soru ve yorumları zaman kaybetmeden yanıtlamanız gerekir. Bu sebeple ekibiniz arasında iyi bir iş bölümü yapmak hem cevaplanması gereken sorular hem de basın röportajları, pazarlama, müşteri desteği gibi konuların aksamaması açısından iyi olacaktır.

 

 

 Kaynak: https://startupnation.com/grow-your-business/tips-crowdfunding-campaign-entrepreneurs/

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Close