Bir dönem ortalığı kasıp kavuran, tüm gözlerin Finlandiya girişimcilik ekosistemine dönmesini sağlayan Angry Birds’ün yapımcısı Rovio, yıllar sonra halka arz kararı aldı.

Finlandiya merkezli Rovio, bir dönem dünyanın en önemli girişimlerinden biriydi. Henüz Uber gibi girişimler unicorn seviyesine ulaşmamamışken Rovio adeta altın yumurtlayan tavuk gibiydi. Özellikle ürettiği oyunların yan ürünleri ve merchandise’larıyla çok önemli gelirler elde eden girişim, bir süre sonra bu başarısını sürdürmekte zorlanmaya başladı ve gözden düştü. Ancak Angry Birds eski günlerdeki gibi olmasa da değerini korumayı başarıyor. Öyle ki halka arz sonrası Rovio’nun bir unicorn olarak kalmasını sağlayabilir.

Halka arz çalışmalarını tamamlayan Rovio iki hafta içinde Helsinki Nasdaq borsasında işlem görmeye başlayacak. Şirket, hisselerin 10,25 avro ile 11,50 avro arasında işlem göreceğini açıkladı.

Halka arzın şirketin değerini yaklaşık 30 milyon avro artırması bekleniyor. Kısacası eğer hisseler hedeflendiği gibi işlem görürse Rovio, şu an 956 milyon dolar olan piyasa değerini 1,1 milyar dolara çıkaracak ve “unicorn” olmaya devam edecek.

Rovio, ilk Angry Birds oyununu 2009 yılında çıkarmıştı. Büyük bir hayran kitlesi yaratan oyun çıktığı günden bu yana yaklaşık 3,7 milyar kez indirildi. Son olarak oyunun bu başarısını kullanıp 2016 yılında Angry Birds’ü bir animasyon filmi haline getirilmişti. Film ve oyunlardan elde ettiği kazançları artıran Rovio, bu yıl gelirini bir yıl öncekine oranla yüzde 94 artırdı.

Şirketin halka arzdan elde edeceği geliri ikinci bir film ve yeni bir oyun için kullanacağı konuşuluyor.

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close