Airbnb’nin Çinli rakibi Tujia adım adım küresel pazara açılıyor. Yerli ev kiralama hizmetleri şirketi, yatırımcılardan 300 milyon dolar daha yatırım alarak hedeflerini büyüttü.

Geçtiğimiz birkaç yılda en değerli, en çok kullanıcıya sahip olan girişimler arasında hiç zirveyi zorlamasa da Airbnb en kararlı, en ‘disruptive’ girişimlerden biri olarak yoluna devam ediyor. Ev kiralama alışkanlıklarını tüm dünyada değiştirmeye başlayan, otel işletmelerinin iş modellerini yeniden gözden geçirmek zorunda bırakan Airbnb, artık seyahat dikeyinde yeni alanları da keşfetmeye başlamış durumda. Ancak artık rekabet anlamında çok daha rahat olamayacaklar. Zira Çin’den bir rakip yükseliyor.

Zamanlama açısından ilginç olan Airbnb’nin bu yıl Çin’e odaklanmaya başlamış olması. Çinliler birçok alanda olduğu gibi bu alanda da ülkelerinin müthiş nüfus potansiyelini yabancılara kaptırmama niyetinde. Aslında rakip şirket Tujia çok yeni bir girişim değil. Airbnb’den 3 yıl sonra 2011 yılında kurulan şirket ilk yıllarında B2C bir iş modelini denemiş. Esas potansiyellerine ulaşmalarını ise C2C modeline geçerek ulaşmışlar.

Aldığı 300 milyon dolarlık yatırımla birlikte Tijuan’ın yeni değeri 1,5 milyar dolara ulaşmış durumda. Şirketin aldığı son yatırım turu Ctrip ve All-Star Investment’ın öncülüğünde China Renaissance’s New Economy Fund ve G Street Capital’in katılımı ile gerçekleşti. İlginç şekilde bu turda Airbnb ve Uber’de yatırımcı olan Glade Brook da Tujia’ya yatırım yapmış.

Şirketin CEO’su Luo Jun Tujia’nın ulaştığı değeri “alternatif seyahat konaklama alanlarını standardize ederek kullanıcı deneyimini optimize etmek, yerli yüksek kaliteli emlak piyasasına ve dış pazarlarda daha fazla yatırım yapmak” için kullanmak istediklerini söyledi.

Tujia, bugüne kadar 180 milyon yüklemeye ulaştığını iddia ediyor. Ayrıca Çin’de 345, Japonya’dan Rakuten gibi iş ortakları sayesinde de 1000’den fazla denizaşırı yerde bulunduklarını ifade ediyorlar.

Geçtiğimiz Haziran’da küçük rakibi Mayi.com’u satın alma faaliyetlerini hızlandıran Tujia’nın aksine Airbnb henüz Çin pazarında hızlanabilmiş değil. Uzunca bir süre Airbnb’nin Xiaozhu’yu satın almak için anlaşma yaptığı haberleri çıksa da tüm bunlar söylentiden öteye gidemedi.

Tujia’nın yatırımcıları şirketin Airbnb kadar büyüyebileceğini, en azından böyle bir şansının var olduğunu düşünüyor. Glade Brook kurucusu ve baş yatırım görevlisi Paul Hudson da Çin’in çevrimiçi kısa vadeli kiralama pazarında önemli bir büyüme gördüğünü; Çin’in ABD ve Avrupa’daki konaklama yerleşimlerine benzer penetrasyon seviyesine ulaşmasını beklediklerini ifade etti.

Hem Tujianın yatırımcıları hem de Airbnb’nin yatırımcısı Glade Brook tarafının benzer söylemleri Tujia’nın global pazarda şansının oldukça büyük olduğunu gösteriyor.

Türkiye’de ise bu tür şirketler için yeterli zemin pek oluşmuş sayılmaz. Zira yabancı şirketlerin vergi tartışmalarının yanında son dönemde günlük kiralanan evler de bir tartışma konusu.

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close