Seyahat ve turizm sektörü, COVID-19 süreciyle birlikte yaşadığı olumsuzlukların ardından toparlanma sürecine giriyor. Ancak hem hava yollarının hem de havalimanlarının, eski günlere dönebilmek adına, temel noktalarda hassasiyetleri giderek artan misafirlerine sunduğu teklifleri çeşitlendirmesi gerekiyor. Bu süreçte ise her alanda olduğu gibi yeni nesil teknolojilerden yararlanmak önemli rol oynuyor.

Hava yolu şirketleri ve havalimanlarının, yolcularına daha iyi deneyimler sunabilmek adına dikkat etmesi gereken ve 2022’de öne çıkan bazı önemli teknoloji trendleri bulunuyor.

Metaverse Deneyimi

Yakın ve orta vadede Metaverse’ün insanların seyahat etme şekli üzerinde herhangi bir etkisi olması beklenmiyor. Ancak bu yeni evrenin popülaritesi her geçen gün artarken, hava taşımacılığı endüstrisinin de bu alanda yaratabileceğin fırsatlar konusunda açık fikirli olması önem taşıyor. Örneğin hava yolu şirketlerinin, tüketiciler satın alma işlemini gerçekleştirmeden önce, seyahat edilecek yeri sanal olarak deneyimlemelerini sağlamalarının; onları rakipleri arasında bir adım öne geçirebileceği öngörülüyor.

Alışveriş Sırasında Dijital Deneyimler

Perakende sektörü; müşterilerine bir süredir, giysi ve aksesuarları dijital olarak deneyimleme fırsatı sunuyor. VR ve AR teknolojilerinden yararlanılarak sunulan bu deneyimin, havalimanlarında da yakın zamanda yaygınlaşması bekleniyor. Bu tarz teknolojilerin daha sık kullanılmaya başlamasının, özellikle havalimanlarında kısıtlı vakti olan yolcular için iyi bir deneyim olacağı ve satış oranlarını artıracağı düşünülüyor.

Yüz Tanıma Teknolojisi

 Yüz tanıma teknolojisi, havalimanlarında, son birkaç yıldır kullanılıyor olsa da COVID-19 süreciyle başlayan maske kullanımı, bu teknolojiden yararlanmayı zorlaştırıyor. Ancak, yolcuların maskelerini çıkarmadan havalimanı kontrollerini tamamlamalarını sağlayacak yeni algoritmalar da geliştiriliyor. Yolcularına hayat kolaylaştıran deneyimler sunmak isteyen havalimanı işletmelerinin, bu teknolojiden faydalanmaları büyük bir önem taşıyor.

Temassız Teknoloji ve Deneyimler

 Yolcular için uçak içi temassız deneyimler, son yıllarda kullanılmaya başlasa da COVID-19 salgınının bu süreci hızlandırdığı söylenebilir. Artık pek çok hava yolu, uçak içindeki eğlence sistemleri başta olmak üzere, temassız deneyimlere yöneliyor. Yolcuların elektronik cihazlarını QR kodlar ile koltuk arkası ekranlara bağlayabilmesi, hava yolu şirketleri arasında giderek yaygınlaşıyor.

Temassız deneyim hava yolları kadar, havalimanı perakendeciliğinin de geleceğini şekillendirmeye başlıyor. Havalimanlarında tamamen temassız ödeme noktalarının, yakın gelecekte yaygınlaşması bekleniyor.

Sanal Kuyruklar

Havalimanlarında “sanal kuyruk” uygulamaları giderek yükselişe geçiyor. Yolcuların fiziksel olarak sıra beklemek yerine, sıraya girmek için yer ayırmalarını sağlayan bu yeni teknoloji; uzun kuyrukların ortadan kaldırılmasını sağlarken aynı zamanda sosyal mesafenin korunmasına da yardımcı oluyor.

Dijital rezervasyon tabanlı bu sistemi denemeye başlayan havalimanı işletmelerinin görüşleri ise yeni teknolojinin, yolculara zamandan da tasarruf sağladığı yönünde. Özellikle büyük şehirlerdeki kontrol sıralarının uzunluğu göz önüne alınacak olursa, yakın gelecekte daha çok havalimanı işletmesinin bu sistemi benimseme ihtimali oldukça yüksek görünüyor.

Sivil havacılık sektörünü uçuşa geçirecek  teknolojiler mi geliştiriyorsun?

İTÜ Çekirdek olarak, İstanbul Havalimanı (İGA) iş birliğiyle hayata geçirdiğimiz Sivil Havacılık ve Havalimanı İşletmeciliği Programı girişimcileri bekliyor! Sen de yapay zekâ modellerinden makine öğrenimine kadar sivil havacılık sektörünü inovasyonla geliştirip daha ileriye taşıyacak ve sektördeki dijital dönüşümü hızlandıracak teknolojiler geliştiriyorsan hemen başvur!

Kaynak: https://www.futuretravelexperience.com/2022/01/10-tech-trends-airports-and-airlines-should-watch-out-for-in-2022/

 

 

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close