Girişimcilik ekosisteminin önde gelen yatırım ağlarından 212’nin Kurucu Ortağı Ali Karabey ile yatırım yaptıkları girişimlerde dikkat ettikleri hususlar ve girişimcilere tavsiyeleri üzerine konuştuk.

Aklınıza takılan herhangi bir soruda, https://blog.itucekirdek.com/iletisim/ adresinde yer alan mesaj kutucuğunu doldurarak bizimle iletişime geçebilirsiniz!

Ali Karabey – 212 Kurucu Ortağı

Ali Bey merhaba, sizi tanıyabilir miyiz?

Ali Karabey: Türkiye, Doğu Avrupa ve Orta Doğu’da teknoloji üreten erken aşama şirketlere yatırım yapan 212’nin kurucu ortağıyım. Avusturya Lisesi’nden mezun olduktan sonra üniversite eğitimimi University of Michigan’da Finans ve Ekonomi dalında tamamladım ve kariyerime Arthur Andersen’ın New York ofisinde teknoloji ve telekomünikasyon alanına odaklanan biriminde yatırım bankacılığı bölümünde başladım. Sonrasında Morgan Stanley ve Deutsche Bank’de yatırım, finansman ve finansal operasyon bölümlerinde rol aldım. 2008 yılında Türkiye’ye döndükten sonra hem özel hem kamu şirketlerine proje finansmanı, kamu özel ortaklığı ve girişim sermayesi konularında yönetim danışmanlığı yaptım. 212’nin portfolyo şirketlerinden AppSamurai, Insider, Martı, SmartMessage ve Solvoyo’nun Yönetim Kurulları’nda yer alıyorum. Bunlara ek olarak, Sivil Toplum hayatında aktif olup, Endeavor, Sivil Toplum İçin Destek Vakfı ve Entrepreneurs Organization’ın üyesi ve destekçilerindenim.

2012’de ilk fonumuzu kurarken tezimiz, Türkiye’de dünya çapında başarı hikayeleri çıkarabilecek kapasitede girişimci ve teknik yetenek olduğuydu. İkinci fonumuzu da 2018’de bu başarı hikayelerinin tekrarlanabilir olduğunu kanıtlamak üzere kurduk. Büyük sektörlerin büyük problemlerini geliştirdikleri teknoloji ile çözen ve global hedefleri olan ekiplere yatırım yapıyoruz. İkinci fonumuzda 7 şirkete 8,5 milyon euro yatırım yaptık. İkinci fonumuzun şu anki büyüklüğü 50 milyon euro ve önümüzdeki 5 sene içerisinde en az 15 girişime yatırım yapmayı hedefliyoruz.

Yatırım yaparken girişimde dikkat ettiğiniz unsurlar nedir?

Ali Karabey: Yatırım stratejimiz büyük sektörlerin büyük problemlerini geliştirdikleri teknoloji ile çözen ve global hedefleri olan ekiplere yatırım yapıyoruz. Güçlü ekip, iyi teknoloji, pazarın büyüklüğü ve globalleşme potansiyeli en çok dikkat ettiğimiz unsurlar.

Girişimin yatırımcısı da girişimcinin en önemli yol arkadaşlarından biri oluyor. Bir yol arkadaşı olarak siz yatırım yapacağınız girişimcide ne gibi özellikler aramaktasınız?

Ali Karabey: İyi ekiplerin uzun soluklu bir süreçte zorlukları geçeceğine, büyük inovasyonlar yapmadan da sadece ayakta kalarak ve fırsatları kollayarak dahi bu ülkede başarılı girişimlere imza atacaklarını düşünüyorum.

Başarılı girişimci olmak zıpkınla balık avlamaya benziyor. Dibe yatıp vuracağın balığın önünden geçmesini bekliyorsun. Kondisyonun iyi ise ‘nefesin’ varsa, gözlerin kararmadan yatıyorsun karanlık ve soğuk sularda. Bunu yapabilen ve nefes almak için çıkmayı geciktirebilen vuruyor o balığı. Yatırımcı da sizin nefesinizi, aşağıda geçirdiğiniz zamanı arttıran bir tüp gibi düşünülebilir aslında.

Yatırım sonrasında da sizce girişimcilerin yatırımcılara karşı tutumu nasıl olmalı?

Ali Karabey: Yatırım görüşmesi aslında girişimcinin yatırımcıyla kurduğu ilk temasta başlıyor. Bu yüzden yatırımcı gönderdiğiniz maillerde lütfen yazınızın gramerine ve sunumunuzun kalitesine önem verin. İlk izlenim çok önemli. Toplantıya zamanında katılmaya çalışın ne erken ne de geç. Toplantı öncesinde konuşacaklarınızı mutlaka partnerinizle öncesinden konuşup tasarlamayı unutmayın. Toplantı öncesi bizler sizin paylaştığınız dosyaları okuyoruz ve sizi araştırıyoruz. Sizler de toplantıya katılmadan önce mutlaka gerekli araştırmaları yapın.

Buna ek olarak Medium hesabımda ‘Girişimci arkadaşlara tavsiyeler’ adında ve sürekli güncellediğim bir öneri listesi var. Listenin tamamına profilimden ulaşabilirsiniz: @karabey.

Röportaj: Oya Ayanoğlu

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close