Nesnelerin interneti her ne kadar heyecan verici olsa da, henüz girişimlere yüksek kâr marjı ve sürümden kazanma şansı vermiyor. Bunda gerek akımın henüz ayaklanıyor olmasının, gerekse de çoğu internete bağlı nesnenin işlevsellikten uzak, kısıtlı kabiliyetlere sahip olmasının payı var.

Her iyi fikir başarılı bir girişime dönüştürülemeyeceği gibi, yeni iş fiklirleri ve yaklaşımlar vasat grafikler çizen alanlarda başarıyı getirebilir. Fortune 500 şirketlerinden Avery Dennison ve bir nesnelerin interneti girişimi olan EVRYTHNG, bunun iyi bir örneğini giyim kuşam alanında sergilemeye hazırlanıyor.

İki firma arasında gerçekleştirilen anlaşma, önümüzdeki 3 yılda en az 10 milyar kıyafet ve ayakkabının internete bağlanmasını, her birinin benzersiz dijital kimliklere ve veri profillerine sahip olmasını sağlayacak.

Avery Dennison ve EVRYTHNG, kâr marjı görece düşük nesnelerin interneti alanını sürüm odaklı kazanç ile tanıştıracakken, bir anlaşma ile en çok internete bağlı nesne üretmiş olma unvanını kazanacaklar. Kaldı ki her iki firma da bu ürünlerin satışından milyarlarca dolar gelir elde edecek. Nesnelerin internetini büyük ölçekte görmek, şüphesiz birçok girişimcinin zihninde yeni yaklaşımlar canlandırıyor olsa gerek.

Giysiler akıllı telefonlarımız aracılığıyla bizlerle iletişim kuracak

Peki bu anlaşma nasıl bir dönüşümü tetiklemeyi amaçlıyor? En basit anlatımla, dünyanın en popüler giyim ve ayakkabı markaları 10 milyar ürünü üzerinden müşterilerinden veri almaya başlayacak ve kendi uygulamaları ile müşterilerinin akıllı telefonlarına girmek için nihayet geçerli bir sebepleri olacak. Giyim alanında müşteri ile marka arasındaki sadık ilişkinin dahi kesik kesik yaşandığını düşününce, bu anlaşmanın markalar için yeni bir dönüm noktası anlamına geldiğini söylemek yanlış olmaz.

Giyim markalarının uygulama ve servisler ile müşterilerinin telefonlarına girmeleri, iki taraf arasındaki etkileşimi artıracakken, müşteriler onlara özel dijital içerikleri, teklifleri ve ekstraları tüketebilecek.

Bu gelişme dev markalar ve girişimler için sayısız yeni fırsatı beraberinde getirirken, müşteriler için de tişört satın almayı daha ilginç bir hale sokuyor.

Londra merkezli EVRYTHNG, 2012 yılında Andy Hobsbawn ve Vlad Trifa tarafından kuruldu ve üç yatırım turunda aralarında Atomico, Dawn Capital ve Cisco’nun da bulunduğu altı yatırımcıdan 14,5 milyon dolar yatırım aldı.

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close