Her perşembe TRT Radyo 1’de yayınlanan İTÜ Çekirdek ile Girişimci Türkiye programında Doç. Dr. Deniz Tunçalp’in bu haftaki konukları Greencoat kurucu ortağı Pınar Kesim ve İnşaat Dükkanı kurucu ortağı Hüseyin Nalbantoğlu oldu.

#GirişimciTürkiye etiketi ile isteyen herkesin katılabildiği programın 31 Mart tarihli bölümünde inşaat sektöründe teknoloji girişimciliği masaya yatırıldı.

Türkiye’nin en doygun sektörlerinin başında gelen inşaat alanına yenilik getirmeyi amaçlayan İTÜ Çekirdek girişimcilerinden Kesim ve Nalbantoğlu, girişimlerini anlatmanın yanı sıra sektörün güncel durumunu da değerlendirdi.

Geliştirdikleri ‘yeşil yapı bloğu” ile doğayı şehre taşımayı amaçlayan Greencoat kurucu ortağı Kesim ürünlerini şöyle açıklıyor: “Topraksız bitki yetiştirilmesini mümkün kılan bir yüzey kaplama malzemesi geliştiriyoruz. Cephelerinizi, duvarlarınızı, çatılarınızı ve teraslarınızı kaplayabiliyorsunuz.”

girisimci turkiye

Artan kentleşmeye karşı bir alternatif geliştirme dürtüsüyle yola çıktılarını belirten Kesim, şehrin hızlı temposu nedeniyle doğadan uzaklaştığımızı hatırlatıyor ve ekliyor; “Neden evimizin duvarı, çıktığımız terasımız bir park-bahçe olmasın?”

İnşaat Dükkanı isminin çağrıştırdığının aksine, Nalbantoğlu ve ekibinin amacı satış yapmak değil; satışın yapılmasına aracılık etmek. İnşaat firmalarının ihtiyaç duydukları malzemeleri en iyi fiyatlardan almalarını sağlayan girişim, e-ihaleler düzenleyebiliyor veya tüm teklifleri inşaat firmasına sunabiliyor.

“Satın alma sürecinin tüm angarya işini ortadan kaldırıyoruz.” diyen Nalbantoğlu, kasımda kullanıma sundukları sistemden 54 inşaat firmasının faydalandığını belirtiyor.

İTÜ Çekirdek girişimcilerinin vizyonlarını paylaştığı ve ‘startup’ kelimesinin Türkçe karşılığının bulunmaya çalışıldığı programı aşağıdaki oynatıcıdan dinleyebilirsiniz.

Bugüne kadar yayınlanan tüm İTÜ Çekirdek ile Girişimci Türkiye programlarının özetlerine buradan, ses kayıtlarına ise İTÜ Çekirdek SoundCloud sayfasından ulaşabilirsiniz.

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Close