Bir girişim  kurulduktan sonra sürdürülebilir bir büyüme yakalamak adına iyi düşünülmüş bir pazarlama planınız olması önem taşıyor. E-posta pazarlaması ise uygun bütçelerle kısa sürede, geniş bir kitleye ulaşmanızı sağlayabileceği için en değerli iletişim stratejileri arasında yer alıyor.

Doğru bir strateji oluşturarak ve doğru adımları atarak e-posta pazarlamanızı girişiminiz için oldukça kârlı ve faydalı hâle getirebilirsiniz.

E-Posta Abone Listenizi Segmentlere Ayırın

Pek çok şirket, tüm abone listelerine standart bir e-posta göndermeyi tercih ediyor. Ancak bu durum, ilgi göstermesi muhtemel kişilerin bile e-postayı okumamasına neden olduğu gibi, e-posta pazarlamasının daha en başından başarısızlığa uğramasına yol açabiliyor. Başarıya ulaşmanın yolu ise sizinle ilgilenen tüketicileri hedeflemek ve onlarla konuşmaktan geçiyor.

Bunun için abone listenizi üç gruba ayırarak başlayabilirsiniz:

  • Beklentiler ve olası satışlar
  • Mevcut müşteriler
  • Yatırımcılar ve hissedarlar

Bu kategoriler standart olsa da asıl sınıflandırma işlemi, bu adımdan sonra başlıyor. Kategorilere ayırmanın ardından müşterilerinizi, potansiyel müşterilerinizi ve yatırımcıları aşağıdaki bilgilere göre yeniden sınıflandırmanız gerekiyor:

  • İş ve unvan bilgileri
  • Coğrafi konum
  • Yaş ve ilgi alanları
  • Hedeflenen şirketlerin adı ve pazar payı

Bu segment’leri de yaptıktan sonra, her hedef kitle için onlara hitap eden, alakalı içerikler üretmeye başlayabilirsiniz.

Kişiselleştirme Ekleyin

Daha yüksek geri dönüş ve tıklama oranları elde etmek için, e-posta pazarlamasında kişiselleştirme yapmak önem taşıyor.

E-posta listenizdeki kişilere isimleriyle hitap edebilir ve ilgi alanlarına göre özel içerikler oluşturabilirsiniz.

İlgi Çekici Bir Konu Başlığı Oluşturun

E-posta pazarlaması yaparken, ilk hedefinizin, okuyucunuzu e-postayı açmaya ikna etmek olması gerekiyor. İlgi çekici ve merak uyandıran bir konu başlığı seçerek, hedef kitlenizin e-postanızı tıklamasını sağlayabilirsiniz. Konu başlığınızı, mümkün olduğunca kişiselleştirmek ve olabildiğince kısa bir cümle yazmak da okuyucularınızın ilgisini çekmenizi sağlayabilir.

Her Segment için Farklı Kampanyalar Oluşturun

E-posta listenizi segmentlere ayırma işleminin ardından sıra, tüm bölümler için kişiselleştirilmiş pazarlama kampanyaları oluşturmaya geliyor. Hedef kitlenizin ilgi alanları, yaşadıkları yerler, ihtiyaçları, meslek ve yaş bilgileri gibi verilerinden yola çıkarak hazırlanan kişiselleştirilmiş kampanyalar, e-posta pazarlamanızın başarı oranını artırıyor.

E-posta İçeriklerinize CTA Dahil Edin

İlgi çekici bir konu başlığıyla okuyucularınızı e-postanızı açmaya ikna ettikten sonra, e-postanızın tam olarak amacına ulaşması için kampanyanızın tıklanması gerekiyor. Bu nedenle de okuyucunuzu harekete geçirecek, ikna edici bir mesajla e-postanızı sonlandırmanız önem taşıyor. Uygun ve hedefli bir CTA metni, hedef kitlenizin, kendisini daha ikna olmuş ve bilgilendirilmiş hissetmesine yardımcı oluyor.

Kaynak: https://www.startupguys.net/email-marketing-strategies-2/

Yazar Hakkında

Paylaşım
Close