Tüketicilerin markalara ulaşmak, onlar hakkında bilgi edinmek, ürün ve hizmetlerini satın almak için teknolojiye yönelimi uzun süre önce artmaya başlamıştı. Ancak son dönemde bu yöneliş büyük bir hız kazandı.

Eğer girişiminiz henüz dijital dünyada varlık göstermediyse artık sizin de bu dünyaya ilk adımınızı atma vaktiniz gelmiş olabilir. İçinde bulunduğumuz bu dönemde, iyi düşünülmüş bir dijital stratejiye sahip olmanızı gerektiren çok sayıda neden bulunuyor.

Pandemi Herkesi Dijitalleştirdi

Günümüz dünyasında artık neredeyse herkes internet kullanıyor ve sosyal mecralarda vakit geçiriyor. Pew Research tarafından yapılan bir araştırmaya göre, teknolojiye tam olarak güvenmeyen kişilerin %82’si pandemi ile birlikte bu güvenin geliştiğini ifade ediyor.

Tüketicilerin büyük çoğunluğu, pandemi dönemi sona erse bile asla vazgeçmeyecekleri online alışkanlıklar geliştirmiş bulunuyor ve bundan sonrasında online satın almanın; market veya mağazalara gitmek ve yüz yüze iletişim gibi süreçlerin yerini büyük oranda alması bekleniyor. Bu da, artık neredeyse herkes dijital dünyadaki yerini almışken girişiminizin de bu düzene uyum sağlaması gerektiği anlamına geliyor.

Hedef Kitlenizin Sizi Fark Etmesi Kolaylaşır

 Girişiminiz veya iş fikriniz, rakiplerinin çok ötesinde faydalar vadediyor olabilir. Ancak unutmamanız gerekiyor ki projenizin yeterince iyi olması, tek başına yeterli olmuyor. Hitap ettiğiniz kitlenin, sizden haberdar olmasını sağlamanız ve size ulaşmalarını kolaylaştırmanız gerekiyor.

Müşterilerinizin ürün veya hizmetlerinizi rahatça inceleyebilecekleri, hakkınızda fikir sahibi olmalarını sağlayacak iyi tasarlanmış, gezinmesi kolay ve mobil uyumlu bir web sitesi tasarlamış olmanız son derece önemli. Bunun yanı sıra, diğer dijital platformlarda aktif olmanız ve bir strateji çerçevesinde hareket etmeniz, hedef kitlenize ulaşmanızı kolaylaştırıyor. Eğer henüz web sitenizi oluşturmadıysanız ve bir dijital strateji belirlemediyseniz; hedef kitlenizin sizi arayıp bulmak için çok fazla vakit kaybetmeyeceğini ve muhtemelen daha kolay fikir edinip iletişim kurabilecekleri rakiplerinizden birini tercih edeceklerinizi aklınızdan çıkarmayın.

Dijital Stratejinizi Daha Az Maliyetle Planlayabilir ve Zaman İçinde Geliştirebilirsiniz

 Özellikle yeni bir girişimseniz; reklam ve pazarlama için bütçe ayırmakta, bu çalışmalar için profesyonel bir ekiple iş birliği yapmakta zorlanabilirsiniz. Ancak dijital pazarlama, geleneksel pazarlama yöntemlerine göre daha az maliyet gerektirdiğinden ve zaman içerisinde şekillenebileceğinden ilk adımı dilediğiniz an atabilirsiniz.

İşe SEO araçlarının ve sosyal mecralarda reklam yayınlamanın temel mantığını kavrayarak başlayabilir; sonrasında, bütçeniz doğrultusunda hayata geçireceğiniz projeleri artırabilir ve stratejinizin oluşturulmasını bir ajansa devredebilirsiniz. Unutmayın ki bütçe yetersizliği ve benzeri durumlar dolayısıyla dijital dünyadaki varlığınızı ertelemenin, size maddi anlamda bir katkısı olmayacak. Bunun yerine, kendi imkânlarınızla ilk adımı atabilir ve zaman içerisinde stratejinizi geliştirip olgunlaştırabilirsiniz.

 

Kaynak: https://www.forbes.com/sites/johnhall/2021/11/14/why-you-need-a-digital-strategy-to-get-ahead-of-the-game/?ss=entrepreneurs&sh=5b9c8e0440e9

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close