Girişimcilik çakıl taşlarıyla dolu bir yolda yapılan uzun ve çetin bir yolculuğa benziyor. İlerlemeye çalıştığınız bu yolda pek çok zorluk ile mücadele etmek zorunda kalacaksınız. Bu yüzden yola yalnız çıkmamanızda fayda var.

İstanbul Sanayi Odası yönetim kurulu üyesi Sultan Tepe’ye göre girişimcilik yolunda yalnız ilerleyen fikirlerin yüzde 80’i kayboluyor. Oysa alanında uzman kişilerden alacağınız desteklerle başarıya ulaşmanız kolaylaşır. Bu yüzden size ve fikrinize destek olmaya hazır gibi kuluçka merkezlerine, teknokentlere, teknoparklara veya teknoloji geliştirme bölgelerine giderek yol haritanızı çizmekten çekinmeyin.

Girişimcilik ekosistemlerinde teknolojiye dayalı ve yapılması zor fakat yapıldıktan sonra ciddi yarar sağlayacak fikirleri hayata geçirmek için uygun ortamlar mevcut. Laboratuvarlar, yol gösterecek mentorlar, akademisyenler ve sanayiciler iş fikirlerinizi gerçekleştirmenize yardımcı olmak için hazır bekliyor.

Tanı alanında kullanılmak üzere taşınabilir teknolojiler geliştiren Vivovens Biyoteknoloji’nin kurucusu Miray Tayfun ve ekibi, fikirlerini hayata geçirmek için İTÜ Çekirdek kuluçka merkezinin yolunu tutanlardan. Girişimcilikte başarının sırrının birlik olmaktan geçtiğini belirten Miray Tayfun “Amacımız yalnız yürüyüp hızlı yol almak değil, birlikte daha uzağa gitmek.” Yaratıcı fikirlerinizi hayata geçirmek için gereken tüm cesaret damarlarınızdaki asil kanda mevcut. Geri kalan her şey ise girişimcilik ekosistemlerinde…

Birliğin girişimcilik serüveninize yapabileceği katkılar ve dahası hakkında merak ettiklerinizi, Girişimci Türkiye radyo programının 7 Ocak’ta yayınlanan ilk bölümünden öğrenebilirsiniz:

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close