Yılın en büyük girişimcilik etkinliği Big Bang 2016’nın 12 Kasım’da SDKM’de gerçekleştirilen büyük finalinde 20 grup bir yıl sürecek kuluçka programına girmeye hak kazandı ve yatırım gruplarının desteği ile 5 milyon TL’ye çıkan toplam kaynaktan payına düşen çekirdek sermayeyi alarak yola çıktı.

Big Bang sahnesinde Genel Kategori ve Otomotiv Teknolojileri kategorilerinde girişimciler İTÜ ARI Teknokent ve çok sayıda paydaşın oluşturduğu yatırım ve ödül havuzu ile desteklendi. Bu paydaşlar arasında İstanbul Sanayi Odası 300 bin TL’lik eğitim ve hızlandırma desteği ile birlikte Geleceğin Sanayicisi Büyük Ödülü olan 200 bin TL nakit ödülü Mikrop ve 3Z arasında eşit olarak dağıtarak geleceğin sanayicilerini destekledi.

Otomotiv İhracatçıları Birliği ise açtığı “Otomotiv Teknolojileri” kategorisinde 250 bin TL’lik nakit ödülü Park Kolay, Nanografen, Progin Bilişim, Formulate ve Metrobi arasında dağıttı.

İTÜ Çekirdek’in kurulduğu günden beri yarışmayı her yıl eksiksiz destekleyen Elginkan Vakfı, bu yıl da 100 bin TL’lik ödül ile ana destekçiler arasında yer alırken, bu yıl ilk defa Turkcell de 300 bin TL ile ana paydaşlar arasına katıldı. Arıkovanı, Cardtek Group, Monitise, Ege Kimya, Yapı Kredi Teknoloji, IBM, Microsoft gibi pek çok önemli kuruluşun destek ve işbirliği ile gelişen İTÜ Çekirdek, bir teknoloji girişimcisinin ihtiyaç duyduğu tüm kaynakları, İTÜ’nün tecrübesi ve İTÜ ARI Teknokent’in altyapısı ile bir arada sunuyor.

Ayrıca, bu yıl ilk defa olarak melek yatırımcılar ve risk sermayesi şirketleri de süreç içinde yatırım kararları vererek İTÜ Çekirdek girişimcilerine daha erken aşamalardan destek olmaya başladı. Big Bang 2016’ya destek olan yatırım grupları ise TR Angels, Diffusion Capital Partners, 500 Startups, BIC Angels, Proline Ventures, Telos Angels, Vestel Ventures, Şirket Ortağım, Bluecap Ventures, Galata Business Angels ve Keiretsu oldu.

Big Bang 2016’nın en çok ödül toplayan birinci girişimleri her ikisi de 175.000 TL’ye layık görülen Mikro-p ve Next Horizons olurken, onları 170.000 TL alan Teleporter takip etti.

big-bang-top-20-2016

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close