Anka kuşu ya da bilinen diğer ismiyle Simurg’un tarihteki yolculuğu çok eskilere dayanır. Yüzyıllar içinde pek çok medeniyet; bu efsanevi kuşun hikâyelerini anlatmış, onu farklı şekillerde tasvir etmiş ve ona farklı anlamlar yüklemiş olsa da hepsi ortak bir noktada birleşir: Anka kuşu üstün özelliklere sahip ve saygı duyulan bir varlıktır.

Peki; Anka kuşuna bunca anlam yükleyip onu efsanevi kılan medeniyetlerin, gelecek nesillere bırakmak istedikleri mesaj ne olabilir? Bir hikâyeyi okuyan herkesin ondan çıkaracağı ders elbette farklı olacaktır, biz de Anka kuşu hikâyelerinin bizde yarattığı etkiyi sizlerle paylaşmak istedik:

Yaşadığın Sürece Öğrenmeye Devam Et

İran efsanesine göre, Anka kuşu çok yaşlıdır ve dünyanın 3 kez yıkılıp yeni baştan kuruluşuna tanıklık etmiştir. Bu zaman diliminde o kadar çok şey görüp öğrenmiştir ki tüm zamanların bilgisine sahiptir ve bu nedenle kendisine saygı duyulur.

Buradan bizim çıkardığımız ders ise öğrenme sürecinin yaşam boyu devam etmesi gerektiği oluyor. Pek çok insan, yaşı ilerledikçe yeni şeyler öğrenmenin, yeni deneyimler yaşamanın kendisi için geç olduğuna inanmaya başlıyor. Ama gerçek şu ki öğrenmenin yaşla asla ilgisi yoktur ve edineceğimiz en ufak bilgi bile bize hiç beklemediğimiz anda başarının kapılarını açabilir.

Her Seferinde En Başa Dönsen de Denemekten Vazgeçme

Anka kuşunun efsaneleri arasında sanıyoruz ki en bilineni küllerinden yeniden doğmasıdır. Ölümünün yaklaştığını anlayan Anka kuşu, kendini yakarak küle döner ve bu küller arasından hayata yeniden “merhaba” der.

Bizler de onun gibi en baştan başlamaktan korkmadan denemeye ve ileri doğru bir adım atmaya devam ettiğimizde hedefimize ulaşmak daha kolay olacaktır. Çünkü her büyük başarının ardında; sabır, kararlılık ve asla pes etmeden çok çalışmak yatar.

Fikirlerin ve Yaptıklarınla Sonsuza Kadar Yaşayabilirsin

Efsanelere göre Anka kuşu ölümsüzdür ve kimilerine göre Kaf Dağı’nın ardında, kimilerine göreyse Bilgi Ağacı’nın dallarında sonsuza dek yaşamaya, hasta olanlara şifa vermeye ve gittiği yerlere bereket götürmeye devam edecektir.

Bu efsaneden bizim çıkardığımız ders ise şu oluyor: Fiziken olmasa bile hayata geçirdikleri fikirler ve yaptıkları işlerle insanlar sonsuza dek yaşayabilirler. Sonsuza dek yaşama fikri hayallerimizi gerçeğe dönüştürmek için harekete geçme yolunda pek ala bir motivasyon kaynağı olabilir, ne dersiniz?

Biz Anka kuşundan aldığımız ilhamla öğrenmeye, yeni deneyimler edinmeye, el ele verip fikirlerimizi hayata geçirmeye bu yıl da devam ediyoruz. Yükselen Girişimlerin Sahnesi Big Bang 2020’de buluşmak üzere!

Big Bang 2020’yi canlı yayında izlemek için kaydını yapmayı unutma!

Hemen Kayıt Ol!

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close