3B yazıcılar özellikle donanım girişimleri için prototip üretme sürecine yepyeni ve eskiye kıyasla çok daha işlevsel bir alternatif sunarken, raflara çıkan 3B yazdırılmış ürünlerin sayısı da günbegün artıyor.

3B baskı tekniğinin devrimsel olduğu su götürmez bir gerçek fakat günümüzde kullandığımız türevlerinin aslında yavaş bir şekilde üst üste 2B baskı olduğunu da belirtmek gerekiyor. 2B baskı teknolojisini gözardı ederek, 3B baskıyı sil baştan düşünmek ise müthiş sonuçlar doğurabiliyor.

Joe DeSimone, Terminatör 2’den esinlenerek ortaya koyduğu yeni 3B baskı tekniği ile 25 ile 100 kat daha hızlı, pürüzsüz ve güçlü parçalar gibi başarılı sonuçlar elde ediyor. Bu teknik, sonunda 3B baskının büyük vaatlerini yerine getirmeyi başarabilecek mi?


BİLİYOR MUYDUNUZ?
İTÜ Çekirdek’in donanım üreten girişimleri zamanlarının büyük çoğunluğunu İTÜ Çekirdek Ekrem Elginkan Atölyesi’nde prototipleri üzerinde çalışarak geçiriyor. Yalnızca 2016 yılında atölyedeki 3B yazıcılar ile üretilen prototip üretmek için 2,541 saat 29 dakika çıktılar alındı.


Görsel: Joshua Harker

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close