Girişiminizi hayata geçirdikten sonra hayal ettiğiniz noktaya ulaşmak için yatırımcıları biricik girişiminize destek olmaya ikna etmek bir sonraki adıma geçmek adına önemli bir aşama olacaktır. İşe kendinizi potansiyel yatırımcınız ya da yatırımcılarınızın yerine koyarak başlayabilirsiniz. Size neden güvenmeliler?

Yatırımcınızı Vaatlerinizi Tutacağınıza İkna Edin

Yola çıkarken koyduğunuz hedefler sizin kadar yatırımcınıza da gerçekçi geliyor mu sorusu ilk aşmanız gereken engel olacaktır. Unutmayın ki yatırımcınız size destek olmanın yanında bu sürecin sonunda elde edeceği kazanımları da büyük oranda aklının bir kenarında tutuyor. Hedefleriniz ve bu hedefler doğrultusunda ortaya koyduğunuz çalışmaların tutarlı olduğunu göstermeniz, ilk ve en önemli aşama olan “güven kazanma” noktasında işinize yarayacaktır.

Hedeflerinizi Büyükten Küçüğe Sıralayın

Her girişimcinin hayali ilham aldığı dev kurum ve markaların elde ettiği başarılara ulaşmaktır. Ancak unutulmaması gereken bir nokta var ki, kimse işe bin tane personel ile başlamadı. Hedeflerinizi belirlerken organik bir büyüme hedefi koyup, bu hedefleri gerçekleştirmeniz, yatırımcının da gelişiminizi görerek, büyüyebileceğinize dair önünde rasyonel bir kanıt olması demektir.

Sosyal ve İş Çevrenizi Genişletmeye Özen Gösterin

Hayatınızın her alanında olduğu gibi işinizde de birlikten kuvvet doğduğuna tanık olacaksınız. İş çevrenizi genişletmekten asla vazgeçmeyin. Girişiminizin isminin birçok kişi tarafından duyulması günün birinde hiç ummadığınız bir yatırımcıya ulaşmanızı sağlayabilir. Bunun yanında küçük hacimli ama birden fazla yatırımcı girişiminize destek olmak isteyebilir. İletişim ağınızı genişletmenizin bir yolu da şüphesiz sosyal medya kanallarını aktif bir şekilde kullanmak, verilerini elde ettiğiniz kişilere e-posta pazarlaması gibi yollarla erişmeniz olacaktır.

Direkt Olarak Nakit Katkısı Değil Tavsiye İsteyin

Ulaştığınız yatırımcılara sizden başka girişimcilerin de ulaşmış olabileceğiniz aklınızdan çıkarmayın. İletişime geçtiğiniz yatırımcıdan direkt nakdi yardım istemek yerine tavsiyelerine açık olduğunuzu iletmeniz olumlu bir adın olarak karşılanabilir. Bu süreçte girişiminizin süreçleri, satışları hakkında yapacağınız bilgilendirmeler ve iletişimde sağlayacağınız şeffaflık İlerleyen süreçte teklifinin yatırımcıdan geleceği bir iş ilişkisine dönüşebilir.

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close