Kişinin sahneye çıkmadan önce kendisini huzursuz, gergin ve endişeli hissetmesi “sahne korkusu” olarak adlandırılıyor. Sahne korkusu, ilk kez sahnede konuşma ya da gösteri yapacak kişilerde oluşabileceği gibi uzun yıllardır bu işi yapan, deneyimli sanatçılarda dahi meydana gelebiliyor.

Sahne korkusunun belirtileri arasında:

  • Nabız artışı ve hızlı nefes alıp verme
  • Ağızda kuruluk
  • El, diz ve dudaklarda titreme
  • Mide bulantısı ve terleme gibi maddeler yer alabiliyor.

Bu gibi durumları yaşamamak ve sahne korkusunu yenmek için herkesin uygulayabileceği bazı temel adımlar bulunuyor.

Vücudunuzu Rahatlatın

Sahne korkusunu yenmek için ilk adım olarak vücudunuzdaki gerilimi azaltmakla başlayabilirsiniz. Vücudunuzdaki negatif enerji ve gerginlikten kurtulmak, sahnedeyken sesinizi daha iyi kullanmanıza ve zihninizin daha berrak olmasına yardımcı olabilir. Vücudunuzu rahatlatmak için aşağıdaki adımlardan yararlanabilirsiniz:

  • Sevdiğiniz bir şarkıyı veya şiiri mırıldanarak kendinizi daha huzurlu ve kontrollü hissedebilirsiniz.
  • Sakız çiğnemek, çenedeki gerilimi azaltacağından sahne öncesi sakız çiğneyebilirsiniz. Ancak bunu karnınız açken yapmaktan kaçının.
  • Esneme hareketleri yapmak da vücudunuzdaki gerilim ve stres seviyesini azaltmaya yardımcı olur.
  • Sahneden önce bir adet muz yemek, kendinizi daha sakin hissetmenize yardımcı olacağı gibi mide bulantısı hissinin bastırılmasına da katkı sağlar.

Meditasyon Yapın

Eğer daha öncesinde meditasyon deneyiminiz varsa sahneye çıkmadan önce bunun için kendinize 15-20 dakikalık bir zaman dilimi ayırabilir veya telefonunuza indireceğiniz meditasyon uygulamalarından faydalanabilirsiniz. Meditasyon yapacak vaktiniz yoksa tercihen açık havada, gözlerinizi kapatarak burnunuzdan derin nefesler alıp ağzınızdan vermek ve bunu 10 kez tekrarlamak da zihninizin yatışmasına ve gerginliğinizin dağılmasına yardımcı olabilir.

Fazla Kafeinden Kaçının

Sabahları içtiğiniz bir fincan kahve her ne kadar sizi daha enerjik ve zinde hissettirse de özellikle sahneye çıkacağınız gün ve bir önceki akşam, fazla kafein tüketiminden kaçınmanız gerekiyor. Fazladan içeceğiniz kafeinli içecekler, performansınızı artırmak yerine kendinizi daha gergin ve stresli hissetmenize neden olabiliyor.

Kendinize Endişelenmek İçin Zaman Tanıyın

Her ne kadar gerginlik hissinden kurtulmak isteseniz de yaşadığınız hisleri tamamen bastırmak veya görmezden gelmek de olumsuz sonuçlar doğurabiliyor. Bunun yerine kendinize endişelenmek için belirli bir süre tanıyın, sahnedeyken yaşayabileceğiniz olumsuzluklar üzerine düşünün ancak kendinize bunu kısa bir süre sonra durduracağınızı telkin edin. Örneğin, kendinize endişelenmek için 2 saatlik bir süre tanıyabilir ve 2 saatin sonunda tüm endişelerin zihninizi terk edeceğini düşünebilirsiniz. Zihninizi bu şekilde telkin etmek, verdiğiniz sürenin sonunda endişe hissinizin azalmasına yardımcı olacaktır.

Dinleyiciler Arasındaki Kişilerle Konuşun

Eğer imkân bulabilirseniz, az sonra sahneye çıktığınızda sizi dinleyecek kişilerden bazılarıyla minik sohbetler gerçekleştirin. Bu, kendinizi yakın çevrenize konuşma yapıyormuş gibi hissetmenize ve dinleyicilerinizin de herkes gibi sıradan insanlar olduğunu fark etmenize yardımcı olacağından stres seviyenizin azalmasında etkili olabilir.

Kaynak:

https://www.wikihow.com/Overcome-Stage-Fright

https://www.scienceofpeople.com/stage-fright/

Yazar Hakkında

Paylaşım
Close