Girişimci olmak kolay değildir. Çılgın iş günlerinden tutun da, geliyorum demeyen zorluklara, personel işe alma ve kovmaya ve hatta sadece akıllı ve sağlıklı kalabilmeye kadar pek çok engeli vardır. Eğer zaman ve alan deneyimi olmayan genç bir girişimciyseniz bu iş çok daha zordur.

Ama aynı zamanda avantajları da yok değildir. Genç girişimciler çevik ve yaratıcıdır, aynı zamanda işlerini halletmenin genellikle benzersiz verimli kestirmelerini bulmakta da ustadırlar. Genç girişimcilerin serpilmesini sağlayan şeyin ne olduğunu öğrenmek için 30 yaş altı 15 yüksek performanslı girişimciye ulaştım. Buyurun onların ağzından okuyun:

Podio gibi online verimlilik araçlarını kullanın.

“İnanılmaz bir müşteri beni Podio ile tanıştırdı. Kullandığım en iyi proje ve müşteri ilişkileri yönetimi aracı. Harcamalarına dikkat eden girişimciler için harika olan bir diğer avantajı ise, kullanmaya başlamanın ücretsiz olması. Podio ancak siz sisteme 5’den fazla çalışan ve 5 müşteri/taraf girdiğinizde fatura kesmeye başlar. Biz iş akışı, takvim uyarıları ve şirket içi e-posta ihtiyacını bu şekilde gideriyoruz. Podio’yu öve öve bitirmem mümkün değil.”
Nora Miller, 29, Anderson Miller PR Kurucusu.

Boomerang ile projelerin altında ezilmeyin.

”Gmail için hazırlanmış Boomerang uygulaması verimlilik için kullandığım en favori uygulamalarımdan biridir. Bir girişimci olarak, hayatınızda sürekli yaklaşan teslimat süreleri ve yapılması gereken şeyler vardır. Yanıt bekleyen veya takip edilmesi gereken e-postalarım için Boomerang bana otomatik olarak uyarı gönderiyor. Boomerang girişimcilerin yönetim becerilerini geliştirmeleri ve projelerini zamanında tamamlamaları için harika bir araç.”
Joseph Hirschhorn Howard, 25, WordPress Buffs Kurucusu

İlişkilerinizi LinkedIn’den yönetin.

“LinkedIn geçmiş, şuandaki ve gelecek ilişkilerinizin tümünü yönetmenin değerli bir yoludur. Toplantı öncesinde herkesle LinkedIn üzerinden bağlantı kurmayı unutmayın. Birisi bağlantı isteğimi anında kabul etmese bile, mutlaka profilimi görüyor. Bu benim altyapım, Nineteenth Amendment’taki çalışmalarım ve bağlantılarım hakkında genel bir fikir edinmelerini sağlıyor. Bu bilgileri insanlarla görüştüğümüzde kendimizi anlatmakla uğraşmak yerine daha net bir konuşma yapabilmek için önceden ben de topluyorum.”
Amanda Curtis, 27, Nineteenth Amendment Kurucu-Ortağı

Rahatlayın ve uçak modunu seçin.

“Telefonunuzun Uçak modu en iyi arkadaşınız olsun. Bir cerrah değilseniz, her hangi bir telefona 25 dakika sonra cevap vermeni kimseye zararı olmayacaktır. Çalışma zamanlarınızda uçak moduna basın ve zil sesi, çınlama ve dikkatinizi dağıtacak diğer uyarıların olmadığı bir hayatın tadını çıkarın.”
Alexander Schultz, 28, Complete CEO’su

Her gün zihninizi hazırlayın.

“Benim için en önemlisi kaliteli düşünebilmek için zihnimi hazırlamaktır. Diğer araçlar içerisinde bunu tırmık, kürek ve bir balta ile yapıyorum. Bahçede çalışmak için erkenden uyanıyorum. Oldukça ağaçlık ve çayırlık bir yerde yaşıyorum ve her zaman yapılacak çok iş var. Amacım pek de çim biçmek ya da zehirli otları temizlemek değil. Daha çok çalışmanın ve terlemenin ritmiyle zihnimi açmayı hedefliyorum. Örneğin, çim biçmeyi düşünün. İlk sıranızı tamamladıktan sonra takip eden tüm sıralar sadece birer “tekrar” dır. Bu zihnimde çok az yer kapladığı için, gün içinde karşılaşacağım soruları düşünmeme olanak sağlıyor.”
Jon Colgan, 29, CellBreaker.com Kurucusu

Listenize öncelik kazandırın.

“Her sabah elime uzun yapılacaklar listemi alarak o gün yapılması gereken önemli şeyleri seçerim. Bu genellikle yapılmadığında ilerlemenize zararı olacak sadece 3 veya 4 şeyden oluşmalıdır (beşten fazla seçmeyin). Bu öğelerden birazını (1-2 şeyi) sabah, birazını da (1-2 şeyi) öğleden sonra yapmak için ayırıyorum. Günümün geri kalanı ise karşıma çıktıkça–ki genellikle çıkar, yangın söndürmek ve yoldaki tuğlaları kaldırmak ile geçiyor.
Kim Kaupe, 29, ZinePak Kurucu-Ortağı

Google Takvim ile gününüzü düzenleyin.

“Ben her iş günümün sekiz saatini, her birine en az 30 dakika harcayarak Google Takviminde dolduruyorum. Her işin ne kadar vakit alacağını fazlasıyla hesaplayarak, gecikmeleri ortadan kaldırmaya çalışıyorum. Daha sonra, takvimimi bir yapılacaklar listesi olarak kullanıyorum ve her günün işini mutlaka bitirmeye çalışıyorum.”
Jessica Greenwalt, 29, Pixelkeet Kurucusu ve CrowdMed Kurucu-Ortağı

Gerekli olmayanları ayıklayın.

“Eşyalarınızı satarak onlardan kurtulun–günlük olarak kolayca dikkatimi dağıtabilen şeyleri satmanın verimliliğim üzerinde çok büyük bir etkisi olduğunu keşfettim. Bu tarz eşyalardan kurtulduktan sonra zamanıma odaklanabiliyor ve önemli şeylere çaba harcıyorum.”
Donny Gamble Jr., 29, Personalincome.org Kurucusu

Sağlıklı ve hareketli kalın.

“Genç bir girişimci olarak, işlerinizi aklınızı kaybetmeden en verimli şekilde yapabilmenin yollarını bulmak üzerine biraz deneme yapma şansım oldu. Ve bu konuda tek silahım spor yapmak. Her gün. Hiçbir dinlenme günü yok. Uzun süre aynı yerde oturup kaldığımda hevesim kaçıyor, dikkatim dağılıyor ve işim çok daha sıkıcı hale geliyor. Ancak spor yaptığımda ise, yenilenmiş bir gayretle işimin başına dönüyorum.”
Krish Himmatramka, 27, Do Amore Kurucusu

‘İş saatlerinden’ önce işe başlayın.

“Ekibinizden ve iş saatlerinizden biraz erken bir şekilde çalışmaya başlayın. Bu alışkanlık, önemli işlerinizi ayırmanız için bir ya da iki saatlik huzurlu bir zamanınız olmasına olanak sağlayacaktır. Meslektaşlarınız geldiğinde, 10 farklı yere çekiştirilmekten de rahatsız olmazsınız.”
Slisha Kankariya, 26, Four Mine Kurucusu

Pomodoro Tekniği uygulayın.

“Çalışma hayatım boyunca verimlilik ve iş alışkanlıkları konusunda çok şey öğrendim ancak en sevdiğim alışkanlığım ise Pomodoro Tekniği. Pomodoro Tekniği en yaygın kullanılan zaman yönetimi yöntemlerinden biridir ve ufak dozlarda bile verimliliğiniz üzerinde büyük değişiklikler yaparak işinize odaklanmanıza yardımcı olabilir. Bu yöntem, o dönem bir üniversite öğrencisi olan Francesco Cirillo tarafından 1980lerde geliştirilmiştir ve adını Cirillo’nun zamanını takip edebilmek için kullandığı domates kronometresinden alır (Pomodoro İtalyanca domates anlamına gelir). Tekniğin güzelliği ise sadeliğinde saklıdır.”
Justin Kerby, 27, Cave Social Kurucusu

Kimse yokmuş gibi dans edin.

“İş ortağımla birlikte günlük rutinimize mutlaka en az 10 dakika dans etmeyi de ekliyoruz. Bu stresi büyük ölçüde azaltırken, konsantrasyonumuzu arttırıyor ve iş günü ortasında bize harika bir mola veriyor. Bu müthiş dans partisini her gün iple çektiğimizden motivasyon ve verimliliğimiz de artıyor.”
Misa Chien, 29, Fosubo Kurucusu

Bir ‘kolay iş’ dosyası tutun.

“Gün içerisinde genellikle başka birinden cevap almadan büyük bir projeye başlayamayız. Vakit kaybını önlemek için, masanızın üzerinde bir kolay iş dosyası bulundurun. Bu dosya çok zaman alan ancak veri girişi, okuma ya da önceki günden kalan yarım işler gibi kolayca bölebileceğiniz basit işleri de içerebilir. Bu şekilde, gün içerisinde birkaç dakikalık boş zamanınız olduğunda yapacak basit bir işiniz olacaktır.”
Greg Rudolph, 23, Board Blazers Kurucusu

Kendinize yatırım yapın.

“Sağlığınıza, dış görünüşünüze genel enerji seviyeniz ve mutluluğunuza yatırım yapın. Bugünlerde hiç olmadığı kadar markanızın bir uzantısı kabul edilmektesiniz ve insanlar iş verecekleri kişileri sevmek isterler. Evden çalışıyorsanız, erkenden kalkarak spor yapın, duş alın ve bir yere gitmeseniz de giyinin.”
Julie Joa, 25, Julie Joa Swim

Biraz eğlenmeyi unutmayın.

“Birçok girişimci en azından biraz da olsa bir patrona hesap vermekten ya da kurumsal dünyanın kültüründen hoşlanmadığı için kendi işletmesini kurar. Kendinizi çok zorlarsanız, tükenebilirsiniz. Büyük resimden gözünüzü ayırt etmeyin ancak ara sıra arkadaşlarınız ile bir şeyler içmeyi ya da gece çıkmayı da ihmal etmeyin.”
Tom Austin, 28, Bungalov Sigortası Kurucusu

Kaynak: Futureleadnow.com

Paylaşım
Close