İTÜ Çekirdek girişimlerimizin yatırım serüvenlerini mercek altına aldığımız röportaj serimizden herkese merhaba! Yatırıma Giden Yol serimizin bu haftaki konuğu; Keiretsu Forum Türkiye’den 8 milyon TL değerleme ile yatırım alan BIMMade! Sorularımızı, BIMMade kurucusu Serdar Birden yanıtlıyor!

Röportaj serimizin tüm girişimcilerimize ve girişim adaylarına ilham olmasını umuyoruz. Aklınıza takılan herhangi bir soruda, https://blog.itucekirdek.com/iletisim/ adresinde yer alan mesaj kutucuğunu doldurarak bizimle iletişime geçebilirsiniz!

Merhaba, sizi ve BIMMade ekibini okuyucularımıza tanıtmak isteriz.

Merhaba, ben Serdar Birden, BIMMade’in kurucusu ve genel müdürüyüm. BIMMade olarak; yönetim, yazılım ve tasarım faaliyetlerini yürüten 3 kişilik bir ekipten oluşuyoruz. Her birimiz alanında 10 yılın üzerinde sektörel tecrübeye sahip profesyonelleriz. 2022 yılı itibariyle çalışmalarımıza devam ederken aynı zaman ekibimizi de büyütmeyi hedefliyoruz.

“BIMMade olarak kolay tasarım için akıllı ürünler sunuyoruz.”

BIMMade nedir, ne yapar?

Kolay tasarım için akıllı ürünler sunan BIMMade olarak, kendimizi dijital ürün / BIMM kütüphanesi olarak tanımlıyoruz.  Yapı endüstrisi için üretilen ürünlerinin üç boyutlu dijital ikizleri olan BIM akıllı objelerini dünya standartlarında oluşturuyor, bulut platformda barındırıyor ve mimarlar ile mühendislerin projelerinde kullanabilmeleri için ücretsiz ve sınırsız erişime açıyoruz. Üreticilerin, proje aşamasında tercih edilmelerini sağlarken, aynı zamanda onlara özel kontrol paneli ile indirme verisi ve pazar analizi imkânı sunuyoruz.

“Sektördeyken gördüğümüz problemler ve tıkanıklıklar, BIMMade hikayemizi başlattı.”

BIMMade’in bir kuruluş hikayesi var mı?

Sektörde gerek profesyonel gerekse orta düzey yönetici olarak çalışırken karşılaştığımız problemlerin başında, proje paydaşlarının birbirinden bağımsız ortamlarda tekrar tekrar aynı veriyi üretmesi geliyordu. Bu işlem, hem büyük bir zaman kaybı yaratıyor hem de verimsiz bir sürece neden oluyordu. İlgili problemler ve inşaat sektörünün dijital dönüşümünün en önemli ayağı olan BIM süreçleri ile verim sorunlarını çözme arayışında tanıştım.  BIM, 3B model üretimine dayalı bir metodolojidir ve yapılması planlan bir projenin fiziki ortamından önce dijital ortamda inşa edilmesi diye özetlenebilir. Ancak BIM süreçlerinin de işlevselliği için bir yapıyı oluşturma sürecinde bütün yapı elemanlarının dijital ikizlerinin oluşturulması gerekiyor. Tam da bu noktada yaşadığımız tıkanıklık, girişim hikayemizi başlattı ve böylece BIMMade yolculuğuna adım attık.

BIMMade olarak sizi rakiplerinizden ayıran özellik nedir?

En önemli farkımızın ve öne çıkan noktamızın; endüstrisinin profesyonellerine üretken olmalarını sağlamak için dijital ürün bilgileri ve tasarım alternatifi sağlarken, üreticilere ise sektör ihtiyaçlarını anlama ve analiz etme fırsatı vermemiz olduğunu belirtebilirim.

“İTÜ Çekirdek Demo Day’inde tanıştığımız Keiretsu Forum Türkiye’den 8 milyon TL değerleme ile yatırım aldık.”

Yakın zamanda bir yatırım aldınız. Süreç nasıl gelişti, kimler katıldı, neler yaşandı bu süreçte?

İçinde yer almaktan mutluluk duyduğumuz İTÜ Çekirdek’in düzenlemiş olduğu Demo Day etkinliğine uygun görülmemiz sonucundan, yapmış olduğumuz sunum ile yatırım sürecimizi başlatmış olduk.  Sunum sonrasında, bizimle ve girişimimizle ilgilenen melek yatırım ağları ve VC’ler oldu. Sonuçta ise Keiretsu Forum Türkiye projemize ciddi olarak ilgi gösterdi ve yoğun bir değerlendirme sürecine girdik. Forumun melek yatırımcılarından, yatırım turuna katılmak isteyenler ile yatırım turumuz başladı ve turumuzu 8 milyon TL değerleme yatırım ile sonuçlandırdık.

BIMMade olarak gelecek hedefleriniz neler?

Öncelikli hedefimiz, yerel olarak sektörü domine edip ikinci yılın sonunda yurt dışındaki pazarlara açılmak.

“Girişimcilerin öncelikli amacı yatırım almak değil, ürüne odaklanmak ve çalışmalarını geliştirmek olmalı.”

Yatırım almak isteyen ya da yatırım turunda olan girişimlere tavsiyeniz ne olur?

Bu konuda ilk olarak, yatırımcının zor gün dostu olmadığını belirtebilirim. Girişimcilerin bu süreçte yaptıkları hataların başında, yatırım almaya odaklanmak ve bunu bir amaç haline getirmek geliyor. Bunun yerine, ürüne odaklanması, market uyumuna bakması ve stratejisini yatırım almaktan çok satış yapmak üzerine oturtması önemli. Zaten siz işinizi ne kadar yaparsanız, hedefleriniz ve stratejiniz ile yatırımcı girişimcilere bulur.

“İnşaat sektörü, büyük bir değişim ve dönüşüm sürecinden geçiyor.”

Sektörünüzün gelişimini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Çalıştığımız dikeyde, sektörden bağımsız olarak ciddi bir değişim sürecinin içinden geçiyoruz, tüm firmalar ürün veya proje geliştirme süreçlerini yeniden gözden geçirmek mecburiyetinde. Dünyada inşaat sektörü, BIM başta olmak üzere teknoloji odaklı yaklaşımlar ile ve girişim firmalarının yaptığı inovasyonlarla büyük bir dönüşüm yaşıyor. Bu farkındalığı artırmak için sektördeki görüş alanımıza giren ve hedef kitlemize uyan paydaşları dönüşümün bir parçası yapmak adına yoğun emek harcamaya devam edeceğiz.

Eklemek istedikleriniz neler?

Günümüzün değişken ve sürekli gelişen koşullarına ayak uydurmak ve adaptasyon geliştirmek firmaların önlerine çıkan en önemli sınav! Dolayısıyla, sürekli yenilenmek ve ürünümüzü geliştirmek odağımızda olan noktalar. Bu kapsamda, dijital ürünlerin son kullanıcılar tarafından kullanılarak tasarım yapmalarına imkân veren platform ve ilave olarak tasarımcıların kendi ürün ya da yapı tasarımlarını sergileyebildikleri, satışa döndürebildikleri bir platform üzerinde de çalışmalarımız devam ediyor.

Yazar Hakkında

Paylaşım
Close