Bir zamanların fotoğrafçılık devi Kodak, dijital fotoğrafçılığın yükselişe geçmesiyle birlikte oldukça güç kaybetti. Çoğunluğa göre bu durumun sebebi filmden dijitale yeterince hızlı geçiş yapamaması. Fakat tüm olumsuzluklara rağmen hayatta kalmaya devam eden şirket şimdi yenilikçi bir hamleyle karşımızda.

Günümüzde blok zinciri ve kripto parayı bünyesine ekleyen şirket ve kurum sayısı giderek artıyor. Bu elbette mantıklı bir hareket. Çünkü kripto para devreye girince bu şirketlerin borsada işlem gören hisseleri büyük bir artış gösteriyor. Bu trende katılması en beklenmeyen şirketlerden biri olan Kodak fotoğrafçılar için şifreleme olanakları olan kendi blok zinciri sistemi KodakCoins’i kamuya duyurdu. Şirketin bu yeniliği ilan etmesinin ardından Kodak’ın hisseleri de (KODK) bir anda yükselişe geçti ve yaklaşık yüzde 119 arttı.

Blok zinciri teknoloji ile geliştirilecek olan platforma KodakOne adı verilmiş. Bu platform fotoğrafçılara eski ve yeni eserlerini kaydedebilme, lisanslama ve şifrelenmiş bir dijital defter oluşturma olanağı sağlamayı hedefliyor. Yapılan basın açıklamasında fotoğrafçıların ve ajansların fotoğraf haklarının yönetimini kontrol altına almalarını sağlayacak fotoğraf merkezli bir kripto para geliştirileceğinin altı çiziliyor. KodakCoin’in fotoğrafçıların işlerini güvenli şekilde satıp, ödeme alabilecekleri yeni bir ekonomi yaratması hedefleniyor.

Kodak CEO’su Jeff Clarke teknoloji endüstrisinde birçok kişinin blok zinciri ve kripto para kelimelerine aşina olduğunu ancak bu kelimelerin fotoğrafçılar için çok yeni ve de merak uyandırıcı olduğunu belirtiyor. Fotoğrafçılar uzun yıllardır lisanslı çalışmalarını ve bunların kullanımlarını kontrol etmek için mücadele ediyor. Çoğuna göre bu artık “çözülemez” bir sorun. Ancak Clarke KodakCoin’in bu sorunun çözülebileceğini söylüyor.

Bu noktada Kodak CEO’suna hak verilebilir. Çünkü blok zinciri teknolojisiyle resim veya illüstrasyon satılabiliyor. Bunun en iyi örneği ise Ethereum tabanlı CryptoKitties. CryptoKitties’de sanal para ile sanal kedi sahibi olabiliyorsunuz. Kedileri çizen sanatçılar da bunun üzerinden para kazanıyor. Bu sistemle şimdiye kadar milyonlarca dolarlık bir ticaret hacmi oluşmuş durumda.

Kodak Coin’in  Ocak ayı sonunda başlatılması bekleniyor. ABD, Kanada, İngiltere ve diğer seçilmiş ülkelerden yalnızca “lisanslı” yatırımcılara açık olacağı ise söylenenler arasında. Elbette son zamanlarda blok zincirine dayalı birçok sistemin devletler tarafından ciddi kıskaç altına alındığını da eklemek gerek.

 

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close